Dijital ortamda: İstanbul Müzik Festivali

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi'de İlksen Mavituna, 48. İstanbul Müzik Fesitvali'ni direktör Efruz Çakırkaya ile konuşuyor.

borusan filarmoni
Müzik Festivali Dijital Ortamda
 

Müzik Festivali Dijital Ortamda

podcast servisi: iTunes / RSS

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül – 5 Ekim 2020 tarihleri arasında dijital ortamda müzikseverlerle buluşuyor. “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” teması etrafında şekillenen festival kapsamında, 18 Eylül’den itibaren her gün yeni bir konser erişime açılacak ve konserlere 30 gün süreyle ulaşılabilecek. İzleyiciler bilet satın aldıkları konserleri, izlemeye başladıktan sonra 7 gün boyunca görüntüleyebilecek. 

Festival, aralarında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Wiener Akademie, Bilkent Senfoni Orkestrası, Kheops Ensemble, Philharmonix, Beethoven Trio Berlin, Borusan Quartet, Semplice Quartet gibi topluluklar ve Thomas Hampson, Víkingur Ólafsson, Benjamin Schmid, Anna Tifu, Bülent Evcil, Derya Türkan, Yurdal Tokcan, Gökhan Aybulus, Ezgi Karakaya, Pelin Halkacı Akın gibi solistlerin bulunduğu isimlerin Temmuz ayından bu yana süren özel çekimlerle kaydettikleri konserleri izleyiciyle buluşturuyor. Çekim mekanlarında çok çeşitli ve çok manalı.

İstanbul’da Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Hidiv Kasrı, Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi, Harbiye Saint Esprit Katedrali, Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Süreyya Operası gibi şehrin çokkültürlü kimliğini, tarihi ve kültürel hazinelerini ortaya koyan mekânlarda, Ankara’da Bilkent Odeon’da, Avrupa’da ise Belçika, Almanya, Avusturya ve Hollanda’nın çeşitli şehirlerinde Stavelot Manastırı, Wonderfeel Festival Alanı, Schubert Kilisesi gibi mekânlarda kaydedilen konserler, pandemi döneminde müzisyenlerin müzik severlerle buluşmasına ayrı bir anlam da katmakta. 
 

Açılış Konseri https://online.iksv.org/ adresinin yanı sıra İKSV YouTube kanalından da izlenebilecek festivali direktör Efruz Çakırkaya ile konuşuyor ve programın ayrıntılarına bakıyoruz.