Caz sahnesi nasıl sürdürülür?

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

İstanbul Caz Festivali ve Mehmet Uluğ Fonu ortaklığıyla kaydedilen "Genç Caz 21" albümünü Harun İzer'le konuştuk.

İstanbul Caz Festivali ve Mehmet Uluğ Fonu ortaklığıyla kaydedilen "Genç Caz 21" albümünde August grubu
Caz sahnesi nasıl sürdürülür?
 

Caz sahnesi nasıl sürdürülür?

podcast servisi: iTunes / RSS

İstanbul Caz Festivali’nin Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla başlattığı Genç Caz projesi 20. yılına yaklaşırken, Genç Caz konserlerine seçilen isimlerle özel bir albüm hazırladı. 

Genç Caz 21  albümünde, Genç Caz seçici kurulunun başvurular arasından belirlediği 2021 Genç Caz finalistlerinden, daha önce profesyonel bir albüm yayımlamamış 30 yaş altı genç müzisyenlerin kurduğu Cazcuz, August, Deniz Akan Trio, Gökhan Ulusoy Trio ve Kick the Switch gruplarının her birinden birer parça yer alıyor. Babajım İstanbul Stüdyoları’nda ve müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu desteğiyle gerçekleştirilen kayıtlarda genç cazcılara usta müzisyenler Volkan Öktem, Önder Focan, Selen Gülün, Cenk Erdoğan ve Okan Kaya eşlik etti ve destek oldu. Kayıt ve miks mühendisliğini Arın Baykurt, masteringi Güven Ersoysal üstleniyor. Albüm fotoğrafları fotoğrafçı Muhsin Akgün’e, grup ve albüm tanıtım metinleri ise Burak Sülünbaz ait. 

Genç Caz 21 albümü, Sony Music Türkiye ve İKSV işbirliğiyle tüm dijital platformlarda ve İKSV YouTube sayfasında erişimde.

Açık Dergi'de İstanbul Caz Festivali direktörü Harun İzer'le Genç Caz'ın tarihini ve İstanbul caz sahnesi için önemini değerlendiriyor; Genç Caz 21 albümünün ayrıntılarına iniyoruz.