Bozcaada Caz Festivali: yeni sesler, yeni bakışlar

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi'de Bozcaada Caz Festivali'ne uzanıyoruz! Festival kurucu ortaklarından Gizem Gezenoğlu'yla festivalin dijital dönüşümünü, adaya ve çevreye farklı bir bakış sunan "Keşif" programını konuşuyor, yeni normalde "festivallerin" geleceğine bakıyoruz.

Bozcaada caz festivali beşinci yılında konserler ve panellerle
Bozcaada Caz Festivali: yeni sesler, yeni bakışlar
 

Bozcaada Caz Festivali: yeni sesler, yeni bakışlar

podcast servisi: iTunes / RSS

Bozcaada Caz Festivali, 20-21-22 Ağustos tarihleri arasında 5. kez müzikseverlerle bir araya geliyor.

Festival bu yıl; “Istanbul Sessions” projesiyle İstanbul’un dinamik seslerini Bozcaada’da dinleyenlerle buluşturacak saksafon sanatçısı İlhan Erşahin; “dans kokulu caz” adını verdiği bir müziğin arayışında olduğu “Cereyanlı” projesiyle Alp Ersönmez; vokalde Elif Çağlar, tuşlu çalgılarda Çağrı Sertel, bas gitarda Alp Ersönmez ve davulda Volkan Öktem’in olduğu Sonic Boom; pandemi sürecinde tasarlamaya başladığı, kendine özgü beste dünyasını elektronik sound dünyası ile bir araya getirdiği solo projesi 'multiverse' ile Çağrı Sertel ve ona eşlik eden Korhan Futacı'yı ağırlıyor. 

‘Ototelik’ teması etrafında sanatçısı, katılımcısı, çalışanı ve ada sakinleriyle birlikte herkesi akış halini keşfetmeye davet eden festival bu sene Büyük Ev Ablukada’nın akustik konseriyle grubun sevilen şarkılarını müzikseverlerle buluşturuyor.

Bozcaada Caz Festivali’nin ikinci senesinde hayata geçirdiği festival özel projesi Bozcaada Ensemble ise festivalin 5. yılında sanatçı konukları Kalben & Ceylan Ertem & Seçil Akmirza ile eşsiz bir müzik deneyimi sunuyor. 

Batı Afrika poli-ritimleri ve klasik Hint müziğinden, dub techno ve post-rock'a kadar çeşitli alanlardan esinlenerek yarattıkları müzikleriyle tür sınırlarını aşarak kendi yollarında ilerleyen genç dörtlü Fazer ve alışılmadık enstrümanlarla modern, yaratıcı ve doğaçlama caz müzik yapan Sketchbook Quartet gibi yükselmekte olan genç yetenekler de Bozcaada Caz Festivali’nde Ayazma Manastırı’ndaki çınar ağaçlarının gölgesi altında dinlenebilir.

Bozcaada Caz Festivali, ayrıca Keşif programında beden odaklı doğaya dönüş atölyeleri, adaya has lokal ürünlere odaklanan gastronomi etkinlikleri, paneller, söyleşiler ve keşif rotaları dahil olmak üzere farklı ilgi alanlarına hitap eden bir program seçkisi sunuyor. 

KEŞİF PROGRAMI SÖYLEŞİLERİ

Bozcaada Caz Festivali ve 3dots kurucu ortağı Murat Sezgi moderatörlüğünde gerçekleşecek ve Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay,  Salon İKSV Direktörü Deniz Kuzuoğlu ve Jazz Club Fasching CEO’su ve Stockholm Jazz Festival Direktörü Eric Birath’ın konuşmacıları arasında olduğu  “Hi world! Is Live Music Back..??” [Merhaba dünya! Canlı müzik geri döndü mü...?] isimli panelde, zorlu bir pandemi dönemi atlatan canlı müzik sektörü ve bu sektörün bir parçası olan sanatçılar, mekanlar ve festivaller, ve bu döneme adapte olabilmenin yolları konuşulacak. 

Sanatçıları ve sivil toplum liderlerini bir araya getiren, kişi sayısı ve ikili normatifliğin ötesinde cinsiyet dengesini tartışan Looking Beyond Numbers for Gender Equality [Sayıların Ötesinde Cinsiyet Eşitliğine Bakmak] paneli; Tunesisters Entertainment ve Oyoun Kurucu Ortağı Louna Sbou, British Council Sanat Müdürü Esra A. Aysun ve  Y+O kurucusu ve eğitmen Ebru Nihan Celkan’ın katılımıyla akademisyen, Adım Adım ve Açık Açık kurucu ortağı Doç. Dr. Itır Erhart moderasyonunda gerçekleşecek. 

Yerel Ölçekte Kültür Politikaları ve Uygulama başlıklı panelde ise Serhan Ada, katılımcıları Nilüfer Belediyesi’nden Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Aslan ve Ataşehir Belediyesi’nden Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Aslan ile birlikte Covid-19 sonrası daha fazla yerelleşme eğiliminde olan kültür politikaları ve pratiklerini inceleyecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Programı, Direktör Yardımcısı Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu, IDEMA Kurucu Ortağı Ali Ercan Özgür;  Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz ve Kale Grup Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri, Bölüm Başkanı Rana Birden’in katılımıyla Yaratıcı Endüstriler ve Yerel Kalkınma Katılımcılar başlıklı panelde yaratıcı endüstrilerde yerel kalkınma katılımcılarını mercek altına alacak. 

Esmiyor Kurucu Ortakları Derin Altan ve Utku Güven moderatörlüğünde, Esmiyor Bağ Evi’nde gerçekleşecek canlı podcast katılımcılara yeni bir deneyim sunacak. 

Bozcaada Karbon Nötr Olabilir Mi? açık oturumunda ise Esmiyor Kurucu Ortakları Derin Altan ve Utku Güven Güney Kore’nin 2030 yılında karbon nötr olmayı hedefleyen Jeju adasını örnek alarak Bozcaada’nın karbon nötr olmasını sağlayacak yöntemleri, önündeki engelleri konuşarak bu amaç uğruna beyin fırtınası yapacak. 

Kısır Döngüden Çıkış İçin 'Kültürel Dönüşüm' başlıklı panelde ise Esmiyor’un Kurucu Ortağı Derin Altan moderatörlüğünde İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece Aydınlık; Adım Adım, Açık Açık Kurucu ortağı Doç. Dr. Itır Erhart ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Alper Akyüz ile sürdürülebilir bir gelecek için girmemiz gereken kültürel değişim ana hatlarıyla ele alınacak. 

Ekonomik sistem, eğitim, kültür ve sanat gibi konu başlıklarını da barındıran bu panel, çevre ve çevrenin korunması ile alakalı soru/cevap şeklinde ilerleyecek.

Bozcaada Caz Festivali’nin bu sene de etkinliklerle dolu Keşif programının tamamına https://bozcaadacazfestivali.com/kesif adresinden ulaşabilirsiniz.