Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a
Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü

Ağustos boyunca Keşif programını çevrimiçi kanallarına taşıyan Bozcaada Caz Festivali’nin Space Goats iş birliğiyle yayınladığı müzik albümü Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’, geçen hafta yayınlandı. 

İlk defa 2017 yılında düzenlen ve geçtiğimiz sene Avrupa Caz Ağı'na katılan Bozcaada Caz Festivali'nin pandemi sebebiyle 2020 edisyonunu iptal etmesini takip eden günlerde, festival ekibinin dijital mecrada sunduğu bir dizi etkinliğe denk geldik. Festivalin geçen yıl Erişilebilir Her Şey İnisiyatifi’nin desteği ile başlattığı ve fiziksel düzenlemelerle başlayan etkinliklerinin devam olan bu yeni iletişim kanalına ayrıca göz atmanızı tavsiye ederiz. 

İnsana, hayvana ve çevreye saygılı, eşitlikçi politikalarıyla da dikkat çeken Bozcaada Caz Festivali, ileri dönüşümle yeniden yapılandırdığı sahnesi ve alandaki atıkları en aza indirmeye yönelik örnek çalışmalarıyla, eğlence sektöründe ileri dönüşüm (upcycle), festivallerde de atık yönetimi bilincini uyandırdı. Geçen yıl Erişilebilir Her Şey İnisiyatifi’nin desteği ile başlattığı ve fiziksel düzenlemelerden sosyal medya iletilerine dek, engellenen bireylerin festivale katılımlarını artırmaya yönelik attığı somut adımlarla da Türkiye’nin erişilebilir ilk festivali.

Albüme geri dönersek: allaturca, 3dots ve fermente’nin ortaklığında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Kendine Has, Volkswagen ve Jack Lives Here’ın katkılarıyla düzenlenen Bozcaada Caz Festivali ve Space Goats tarafından tasarlanan albüm dijital müzik kanallarından dinlenebiliyor. Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü ismini taşıyan kayıt; Seçil Akmirza ve Alp Ersönmez’in “Beşik”, Sarp Maden’in “Cazadabo”, Deniz Mahir Kartal ve Cenk Erdoğan’ın “Polente Feneri”, Volkan Öktem’in “Mira”, Çağrı Sertel’in “Geçer”, Emir Ersoy’un “Lefkofris” ve Elif Pıtırlı’nın “Vahit” adlı şarkılarından oluşuyor. 

Bu arada albümü yayınlayan Space Goats'un 3dots, Alp Ersönmez, Doğukan Çokşeker ve Volkan Öktem tarafından kurulduğunu da belirtelim.