Barışı müzikle aramak

-
Aa
+
a
a
a

Tekfen Filarmoni bahar turnesinde, Ukraynalı piyanist Alexander Romanovsky’yle iki büyük Rus besteci, Rahmaninov ve Prokofyev'in eserlerini seslendiriyor. Bilet gelirleri ise, UNICEF Ukrayna Acil Durum Fonu'na aktarılacak.  

Tekfen Filarmoni 30. yılında
Barışı müzikle aramak
 

Barışı müzikle aramak

podcast servisi: iTunes / RSS

1992 yılında, müzik yoluyla barışa hizmet etmek amacıyla kurulan Tekfen Filarmoni, bahar turnesi hazırlıkları sırasında Ukrayna’da artan şiddet ve hızla büyüyen insani kriz nedeniyle, kuruluş misyonu doğrultusunda önemli bir kararla, bilet gelirlerini UNICEF Ukrayna Acil Durum Fonu'na aktaracağını açıkladı. Konser biletleri satışa çıktı. 

Tekfen Filarmoni 23 Mart Çarşamba günü İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, 24 Mart Perşembe günü Ankara CSO Ada Ankara’da ve 26 Mart Cumartesi günü İstanbul Zorlu PSM Ana Salon’da birer konser verecek. Tekfen Filarmoni daimî şefi Aziz Shokhakimov’un yönetiminde gerçekleşecek konserlerde Sergey Prokofyev’in Romeo ve Jülyet Süitleri’nden seçkiler ve Sergey Rahmaninov’un 2 No'lu Do minör Piyano Konçertosu seslendirilecek. Müzik eleştirmenleri tarafından yorumunun derinliğiyle de beğenilen Alexander Romanovsky, Rahmaninov’un 2 No’lu Piyano Konçertosu’nu icra edecek.

New York Times Gazetesi Romanovsky’i “Çok özel bir piyanist, tonları mükemmel yakalayan, olağanüstü bir icracı olmanın ötesinde, aynı zamanda son derece duyarlı ve çaldığı eserleri berrak kılabilen bir yorumcu” olarak yorumlamıştır.  

Geçtiğimiz yaz, pandemi sırasında “Piyano B” adını verdiği bir projeyi hayata geçiren Romanovsky, karavanıyla gittiği İtalya’nın 40’tan fazla kent meydanında Chopin ve Rahmaninov’un eserlerini seslendirdiği bir dizi açık hava resitali verdi. Alexander Romanovsky’nin Decca ile kaydettiği ve eleştirmenlerden tam not alan albüm çalışmaları arasında Beethoven: Diabelli Varyasyonları; Brahms/Schumann, Rahmaninov: Etudes-Tableaux ve Corelli Varyasyonları; Rahmaninov: Piyano Sonatları ve en son olarak da Çocukluk Anıları yer alıyor.

 "Üç Denizin Sesi" olarak da anılan Tekfen Filarmoni'nin Ukrayna halkıyla dayanışmaya dönüştürdüğü bahar konserlerini Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat'la konuşuyoruz.