Bahar yaklaşırken Tekfen Filarmoni

-
Aa
+
a
a
a

Aziz Shokhakimov ve Dori Kalafat'la Tekfen Filarmoni'deki son gelişmeleri ve projeleri konuşuyoruz.

Tekfen Filarmoni pandemiye kayıtlarla geçiriyor.
Tekfen Filarmoni
Bahar Yaklaşırken Tekfen Filarmoni
 

Bahar Yaklaşırken Tekfen Filarmoni

podcast servisi: iTunes / RSS

Tekfen Filarmoni’nin temelleri 1992 yılında, Karadeniz Oda Orkestrası olarak atıldı. Yapısı itibariyle önce Karadeniz, zamanla Hazar ile Akdeniz ülke müzisyenlerini bünyesine katan topluluk, bu genişleme sonucunda orkestranın kurucusu Ali Nihat Gökyiğit’in kurucu ortağı olduğu Tekfen ailesine katıldı.

Kuruluşundan bu yana, bir senfonik orkestranın klasik repertuvarına ilave olarak, Tekfen Filarmoni, nam-ı diğer “Üç Denizin Sesi”, temsil ettiği coğrafyanın müziği ve kendine özgü çalgılarını da sanatsal çizgisinin doğal bir parçası olarak kabul etti. Kurucu şefi Saim Akçıl yönetiminde yurtiçi ve yurtdışı temsillerinde, ud, ney, kanun başta olmak üzere, Türkiye’den bağlama, kaval, kemençe, tulum, Azerbaycan’dan kemança, Gürcistan’dan salamuri, Kazakistan’dan kılkobuz, Kırgızistan’dan komuz, Rusya’dan domra, Özbekistan’dan çang, Ukrayna’dan bandura, Yunanistan’dan buzuki gibi otantik çalgılara ve onlar için yazılmış eserlere yer veren Tekfen Filarmoni, bu coğrafyaların müzik mirasına sahip çıkmayı görev edindi.

Kuruluşunun 25. yılında Tekfen Filarmoni, sürekli şeflik ve sanat direktörlüğü görevlerini, gençliğine rağmen şaşırtıcı sanatsal olgunluğa sahip Özbek asıllı genç yetenek Aziz Shokhakimov’a emanet edip, önemli bir değişim ve yenilenme sürecine girdi.

Alban Gerhardt, Alkistis Protopsalti, Anna Smirnova, Anna Tifu, Arif Sağ, Behzod Abduraimov, Bülent Bezdüz, Charlie Siem, Deniz Kozhukhin, Emre Engin, Ercan Irmak, İdil Biret, İlker Arcayürek, Göksel Baktagir, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Murat Karahan, Omar Tomasoni, Pumeza Matshikiza, Rabih Abou-Khalil, Roman Kim, Sebastian Manz, Sergei Nakariakov, Şenol Talınlı, Şirin Pancaroğlu, Teona Dvali ve Yurdal Tokcan gibi çok sayıda önemli solisti ağırlayan Tekfen Filarmoni, 2019-2022 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali Açılış Orkestrası. 

Maestro Aziz Shokhakimov ve Dori Kalafat'la pandemi günlerinin ortasında, İzmir-Adnan Saygun Konser Salonu'ndaki albüm kayıtları sırasında bir araya geldik.