Akıbeti Belirsiz Heykeller: İlhan Koman Örneği

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

İlhan Koman'ın Ankara Seğmenler Parkı'nda bulunan heykeli bir gün aniden kayboldu. Güvenlik görevlileri "temizliğe gitti", Büyükşehir Belediyesi ise "çalınmış" diyor. Açık Dergi'de Kültür ve Yönetimi dosyamızın dördüncü bölümünde İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı'ndan Yıldırım Arıcı'yla, siyasi tartışmalar ya da ideoloji nedeniyle kamusal alandan yok olan, akıbeti belirsiz sanat eserlerini konuştuk.

Kültür ve Yönetimi: 6 Haziran 2016: Akıbeti Belirsiz Heykeller ve İlhan Koman Örneği
 

Kültür ve Yönetimi: 6 Haziran 2016: Akıbeti Belirsiz Heykeller ve İlhan Koman Örneği

podcast servisi: iTunes / RSS

1994 yılında Ankara Altınpark'taki Mehmet Aksoy'un "Periler Ülkesinde" adlı eserinin orgazmı anlattığını ileri süren Melih Gökçek "Böyle sanatın içine tükürürüm," deyip heykeli söktürürken, hakaretinin karşılığında hem heykelin yerine mahkeme kararıyla tekrar dikileceğinden, hem de yüklü miktarda para cezasına çarptırılacağından habersizdi. 

Bugün ise İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı Ankara Seğmenler Parkı'ndan sessiz sedasız kaybolan bronz heykelin akıbetinin peşinde. Heykelin kaybolduğunu bir gazete haberiyle öğrenen Vakıf, parkın güvenlik görevlilerinden "Heykelin temizlendiği" yanıtını almış, fakat Ankara Büyükşehir Belediyesi heykelin çalındığını açıklamış durumda. 

Kültür ve Yönetimi dosyamızın dördüncü bölümünde, İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı'ndan Yıldırım Arıcı ile konuştuk. Kamusal alandaki eserlerin siyasi tartışmalar ya da ideoloji nedeniyle 'depolara' kaldırılmasından, akıbetinin belirlenemediği günlere bir 'panaroma'...