Açık Dergi: Boğaziçi Üniversitesi'nde Erkek(lik) Konuşulacak - Humanities Akşamları

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Boğaziçi Üniversitesi Humanities programının, Üniversite mezunları tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan, kamusal etkinliği Hum by Night'ın üçüncüsü, Erkeklik temasıyla 14 Aralık'ta Albert Long Hall’da gerçekleşecek.

Açık Dergi
 

Açık Dergi

podcast servisi: iTunes / RSS

"Erkeklik kavramını[n] parantez içine alarak, bir psikiyatr ve psikomitoloji uzmanı, bir sanatçı-aktivist, ve bir edebiyat tarihçisinin gözünden inceleneceği" etkinlikte, "kavramın günümüzde toplum yaşantısına etkilerini", sırasıyla, Mehmet Bilgin Saydam, Deniz Türkali, Selim Sırrı Kuru irdeleyecek. Bu doğrultuda, "erkek olan ve de olmayan için baskı yaratan ve bazen de meşrulaştıran bir olgu" olarak erkek(liğ)in günümüzde toplum yaşantısına etkilerini hikayeler, mitler ve anılar eşliğinde konuşulacak.

Etkinliğin esas amacı, Humanities programının devamlılığının sağlanması. Pek çok araştırma ve teori alanıyla birden temas halinde olan Humanities geleneği günümüzün, performans ve verimlilik odaklı değerlendirme sistemlerinden, en amiyane tabirle, uzakta bir alan. Piyasacı-pragramtist terimlerle söylersek, Humanities, pek de desteklenmiyor yani. Hal böyle olunca, bu geleneğe vefa borcu olanlar, bu örnekte, Boğaziçi için Mezunlar Girişimi (BUİM), elini taşın altına atmış ve Üniversite bünyesinde programın devamı için konunun tüm ilgililerini önümüzdeki hafta Güney Kampüs'te gerçekleşecek etkinliğe davet ediyor.

500 kişinin katılımının hedeflendiği HUM by Night III'e katılmak için, tabi ki bilet almak gerek: https://fonzip.com/bumed/etkinlikler/hum-by-night-vol3-erkeklik?#_=_

Dergi'de Humanities program koordinatörü Leyla Kayhan Elbirlik'le beraberiz.