Yeni akademik yılda üniversiteler

-
Aa
+
a
a
a

ABD'de üniversiteler yeni akademik yılda ne yapacaklar? Öğrenciler kampusa dönecek mi; dersler sınıfta mı, çevrimiçi mi olacak? Yabancı öğrencilerin durumu ve sorunları.

Aşı serimizin bitiminde, komplo teorilerine inanma eğiliminin bilişsel nedenlerini konuşmaya başlayacağımızı duyurmuştum. Küçük bir değişiklik: Gelecek hafta, aşılar konusunda son bir program yapacağız; Prof. Selim Badur ve Dr. Işıl Arıcan, dinleyici sorularını yanıtlayacaklar.

Bu hafta ise, bir eğitim parantezi açıyoruz.  

Salgın döneminde ABD üniversitelerinin nasıl bir yol izleyeceklerini, yabancı ve burslu öğrencilerin durumunu, ağustos ayında başlayacak yeni akademik yılda yüksek öğretimde neler olabileceğini özetleyeceğiz.

— / —

Bugün, "Chronicle of Higher Education", ABD üniversitelerinin sonbahar döneminde nasıl bir yol izleyeceklerine dair bir anket yayımladı (İng.): https://www.chronicle.com/article/Here-s-a-List-of-Colleges-/248626?referringSource=articleShare

Bu ankete göre, ABD üniversitelerinin yüzde 57'si derslerin sınıfta yapılacağını, yüzde 9'u ise bütün derslerin internet üzerinden (çevrimiçi) verileceğini duyurmuş durumda. Yüzde 29'u ise, kısmen sınıfta, kısmen çevrimiçi derslerden oluşan melez bir model planlıyor.

— / —

Derslerin çevrimiçi olarak yapılacağını duyuran okullar arasında, salgında sınıfta derslere ara verdiğini ilk duyuran Boston bölgesi üniversitelerinden Harvard ve MIT var. 

Öğrencilerin tamamı dersleri evlerinden mi takip edecekler?

Harvard Üniversitesi, yeni dönemde yalnız 1. sınıf öğrencilerinin kampusta olacağını, onlara bahar döneminde mezun olmak üzere olan 4. (son) sınıf öğrencilerinin katılacağını duyurdu.

Fakat kampustaki öğrenciler bile dersleri çevrimiçi olarak alacaklar.

Peki, bütün sene dersleri uzaktan takip edecek öğrencilerin senede 50 bin dolar civarındaki yüksek harçları ödemek zorunda bırakılmaları, hakkaniyetli bir karar mı?

Özellikle evlerinde internet erişimi bile olmayan yoksul öğrencilerin mağdur olacağı çok açık.

New York Times gazetesinde yeni yayımlanan bir yazı, "Kampusu olmayan bir Harvard Üniversitesi'nin değeri ne?" diye soruyor (İng): https://nytimes.com/2020/07/11/style/harvard-students-coronavirus.html

— / —

Öte yandan, Trump yönetimi, derslerini çevrimiçi olarak alacak olan bütün uluslararası öğrencilerin vizelerinin iptal edileceğini, bu öğrencilerin dersleri kendi ülkelerinden takip etmeleri gerektiğine dair bir karar çıkardı.

Uluslararası öğrencilerin hayatlarını alt üst edecek bu karara Harvard ve MIT hemen itiraz ettiler ve iptali için dava açtılar. Başka üniversiteler de iptal davalarına iştirak ettiler.

Bugün itibarıyla, iptal davaları açılan eyalet sayısı 17'yi bulmuş durumda.

ABD'de (lisans, yükseklisans, doktora dahil) 1 milyonun üzerinde uluslararası üniversite öğrencisi var. 

Pek çok laboratuvar araştırması, bu öğrencilerin şahsen kampusta çalışıyor olmalarıyla yürüyor. 

Üstelik, salgının sonbaharda nasıl bir çizgi izleyeceği de belirsizken, yeni akademik yılda ABD'de yüksek öğretimin ne durumda olacağı meçhul.

ABD'de olduğu gibi Türkiye'de de, yeni akademik yılda öğrencilerin olabilecek en iyi koşullarda eğitimlerine kesintisiz devam edebilmelerini diliyorum.