Sağ-sol değerler: Yerel seçimler öncesi Türkiye siyaset tarihinde neredeyiz?

-
Aa
+
a
a
a

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi ve üniversitenin Avrupa Çalışmaları Merkezi’nin direktörü olan Prof. Hakan Yılmaz, Türkiye'de sağ-sol tutumların benzerlik ve farklılıklarını belgeleyen kapsamlı araştırmalarını aktardı.

Fotoğraf: İstanbul Clue
Açık Bilinç
 

Açık Bilinç

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu haftaki programda Açık Bilinç’te, siyaset bilimci Prof. Hakan Yılmaz’la siyasal anlam çerçeveleri ve sağ-sol değerler ayrımını konuşacağız.

 — / —

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi ve üniversitenin Avrupa Çalışmaları Merkezi’nin direktörü olan Prof. Hakan Yılmaz, Türkiye'de sağ-sol tutumların benzerlik ve farklılıklarını belgeleyen kapsamlı araştırmalarını aktaracak.

Araştırmanın en temel ve çarpıcı bulgularından birisi, şu: Türkiye'de kimi alanlarda sağ, kimilerindeyse sol tutumlar önde.

Milliyetçilik konusunda sağ, ekonomi konusunda sol; kadın ve din söz konusu olduğunda, kamusal-siyasal alanda sol, özel-kişisel alanda sağ tutumlar hakim.

 — / —

Toplumsal değer ve tutumların gösterdiği bu çeşitlilik, siyasi alana yansıyor mu? Daha doğrusu, niçin yansımıyor?

Toplumsal mutabakat alanlarında bile siyasi kutuplaşma nasıl ortaya çıkıyor?

Bu araştırmanın bulguları ışığında tartışacağız.

— / —

Ezginin Günlüğü'nün kurucularından olan Hakan Yılmaz’ı akademisyenliğinin yanı sıra, müzisyen kimliğiyle tanıyanlar da olacaktır.

Son yıllarda müziğe aktif olarak geri döndüğünün müjdecisi, iki albüm: Sen Yoktun (2015) ve Türkülerle Yeniden (2017).

Daha fazla bilgiyi için tıklayın.

— / —

Haftaya, yerel seçimler sonrasında, seçmen davranışı ve Türkiye'nin siyasi ufku üzerine son bir genel değerlendirme yapacağız.

Açık Bilinç'i Salı sabahları 9:30'da dinleyebilir, podcast arşivine ulaşabilirsiniz.