Prof. Cem Say'la '50 Soruda Yapay Zeka'

-
Aa
+
a
a
a

23 Ekim günü yayınlanan Açık Bilinç’te, Boğaziçi Üniversitesi’den bilgisayar bilimci Prof. Cem Say ile, bu ay içinde yayımlanan yeni kitabı "50 Soruda Yapay Zeka"yı konuştuk.

Açık Bilinç: 23 Ekim 2018
 

Açık Bilinç: 23 Ekim 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

5 bölümden oluşan '50 Soruda Yapay Zeka', düşünen makine fikrinin doğuşundan çağdaş bilgisayarların ortaya çıkışına, Yapay Zeka yöntemlerinden insanlığın geleceğine kadar pek çok ilginç soruyu, basite indirgemeden, ama herkesin anlayabileceği açık ve yalın bir dille yanıtlıyor.

Yapay Zeka'yla ilgili 50 sorudan en ilginç bulduklarımızı programda ele almaya çalışacağız. 

Örneğin: 

- Bilgisayarlar çevirmen, doktor, avukat, sanatçı olabilir mi?

- Robotlar askerlik yapmalı mı?

- Bilgisayarlar biz insanları bizden iyi tanıyabilir mi?

- YZ dünyayı ele geçirip insanlığı yok edecek mi?

- Robotların duygulara sahip olmasının bir yararı var mı? Robotlar aşık olabilir mi, olmalı mı? 

— / —

"50 Soruda Yapay Zeka" kitabında yer alan sorulardan "4. Bölüm: Yapay Zeka Neler Yapar, Nasıl Çalışır?"da ele alınanları, şöyle:

Prof. Cem Say kitabında "Bilgisayarlar bizi bizden iyi tanıyabilir mi?" sorusuyla, veri madenciliğinin ticaretten siyasete kadar uygulama alanlarını ele alıyor.

Geçmiş bir programda biz de Cambridge Analytica şirketinin son ABD başkanlık seçimlerindeki rolüne değinmiştik.

Yine Cem Say’ın da konuk olduğu geçmiş programlarda, Yapay Zeka'nın kurucusu Alan Turing hakkında konuşmuş, bilgisayarların satranç ve GO şampiyonluklarından ve dijital dünyanın geleceğinden söz etmiştik. İlgilenebilecekler için bağlantılarını ekliyorum:

Alan Turing arşivi.
Yapay Zeka arşivi.

Cem Say Hoca'nın, Bilim ve Gelecek Yayınları’nın "50 Soru Kitapları" dizisi içinde yer alan Yapay Zeka çalışması, dünya standartlarında birinci sınıf bir kitap. 

Kitabın Türkçe yazılmış olması ayrı bir değer. 

Kapaktaki çizimi yapan sanatçı Aslı Say'ı da ayrıca kutluyoruz

Üç haftadır, bilim dünyasındaki son gelişmeleri aktarmak için "Bilimde, Felsefede ve Sanatta Koku ve Tat Algısı" serimize ara vermiştik.

Haftaya büyük ihtimalle seriye geri döneceğiz ve koku ve tat bozukluklarının nedenlerini ve tedavilerini Dr. Aytuğ Altundağ ile konuşacağız.

Açık Bilinç'i Salı sabahları 9:30'da dinleyebilir, geçmiş programların özetlerine ve kaynaklara, podcast kayıt arşivine ise buradan ulaşabilirsiniz

.