Otizm ve Beyin Görüntüleme

Açık Bilinç
-
Aa
+
a
a
a

Açık Bilinç'te bu hafta Prof. Dr. Ayşenil Belger’le otizm ve bu konudaki yeni beyin görüntüleme araştırmalarından söz eettik. Geniş bir spektrum içinde yer alan ve çocukların yanısıra ailelerini de derinden etkileyen otizmi bir hastalık değil de sosyal iletişim ve davranışlarda farklılık, bir tür aksaklık aksaklık gibi görmek daha mı doğru?

Açık Bilinç
 

Açık Bilinç

podcast servisi: iTunes / RSS

Bir önceki hafta da Dr. Belger'le şizofreni ve beyin görüntüleme çalışmalarından konuşmuştuk.

Otizm, şizofreniden çok farklı olduğu halde, beyin görüntüleme araştırmaları bu iki rahatsızlığın da daha iyi anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Programda Belger'le otizmin kalıtsal nedenleri, çocuk gelişiminde ortaya çıkış profili ve beyin mekanizması hakkında konuştuk. Ayrıca bilim alanında kadın mentorların ve rol modellerinin öneminden de söz ettik.

Prof. Belger çalışmalarını UNC Chapel Hill Üniversitesi Psikiyatri ve Psikoloji Böllümü'nde öğretim üyesi olarak sürdürüyor.  

Belger, şizofreni ve otizm üzerine çalışmalarını önceki ay Ankara'daki Ulusal Sinirbilim Kongresi'nde aktarmıştı.

Çokdisiplinli beyin görüntüleme serimiz, önümüzdeki haftalarda Boğaziçi Üniversitesi'nden Burak Acar, Bilkent Üniversitesi'nden Tolga Çukur ve Sabancı Üniversitesi'nden Volkan Özgüz hocalarla devam edecek.