Genç işsizliği: Dr. Murat Kubilay'la söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Açık Bilinç’te, Genç İşşizler Platformu kurucusu iktisatçı Dr. Murat Kubilay ile ülkemizin kanayan yarası genç işsizliğini konuştuk.

Açık Bilinç: 14 Ocak 2020
 

Açık Bilinç: 14 Ocak 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Bugüne dek Açık Bilinç'te ülkemizde eğitimin, akademinin durumunu sıkça konuşmuştuk. Fakat, eğitim hayatı tamamlandıktan sonra, durum ne? İlkokul mezuniyetinden üniversite sonrasına kadar, gençler iş hayatında nasıl zorluklarla karşılaşıyorlar? İşsizliğe karşı çözümler neler?

Birkaç ay önce oluşturulan Genç İşşizler Platformu, bilgi ve dayanışma konusunda değerli bir kaynak.

— / —

Ülkemizde her eğitim seviyesindeki genç insan için, işsizlik ve gelecek endişesi ciddi bir sorun.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin, okul yemekhanesinde karınlarını doyurmalarından kısıntı yapmaya çalışan yönetim, sokağa dökülen protestolar yüzünden geri adım attı.

Aynı günlerde, işsizlik ve yoksullukla mücadeleyle geçen yaşamına son veren genç bir İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli'nin canına kıydığı haberi, çoğumuzun içimizi sızlattı. (İçi sızlamayanları hangi kategoriye koymalı, bilemedim.)

"İ.Ü. öğrencisi, sadece kendi hayatıyla değil siyasetle de ilgilenen ve başka hayatlara değen, yaşına mukabil umutları ve hayalleri olan, mesela yeşil parka aldığına sevinen nahif bir genç kadın, Sibel Ünli artık yaşamamayı seçti."

BirGün Gazetesi’nde Ayça Söylemez yazmış: https://www.birgun.net/haber/yesil-parka-282977

— / —

Birkaç gün önceki (10 Ocak 2019) TÜİK verilerine göre, 15-29 yaş grubunda işsiz sayısı, 5 milyonu geçmiş, genç nüfusun yüzde 30'una yaklaşmış durumda.

Üstelik, iş bulamayan gençlerin en büyük bölümünü, 1 milyona yaklaşan sayılarıyla, üniversite mezunları oluşturuyor.

Yani, eğitim politikasındaki büyük sorunlar, açık ki, eğitim alanıyla sınırlı değil.

Eğitim sonrası istihdam konusunda da ciddi bir açmaz içindeyiz.

— / —

Genç işsizliği konusunu, dünyada ve ülkemizdeki durumu ve çözüm önerilerini de göz önüne alarak, Dr. Murat Kubilay aktarıyor. Konuğumuzun, bu soruna da değinen Medyascope TV'deki haftalık ekonomi yorumlarını şuradan izleyebilirsiniz: https://medyascope.tv/videolar/video-analiz/murat-kubilay-ile-herkes-icin-ekonomi/

— / —

Açık Bilinç'i salı sabahları 9:30'da (http://acikradyo.com.tr/stream) dinleyebilir, podcast arşivine http://acikradyo.com.tr/program/acik-bilinc'den ulaşabilirsiniz.