Data Madenciliği ve Oscar Tahminleri

Açık Bilinç
-
Aa
+
a
a
a

Bu hafta konuğumuz Dr. Albert Ali Salah. Konumuz data madenciliği. "Big Data" denilen büyük veri kümeleriyle yapılan hesaplamacı analizlerle, pek çok konuda şaşırtıcı tahminler yapmak mümkün oluyor. Bu teknoloji kim tarafından, ne gibi amaçlarla, nasıl kullanılıyor? Konunun etik boyutuyla ilgili ne gibi sorular sorabiliriz?

Getty Images
Açık Bilinç
 

Açık Bilinç

podcast servisi: iTunes / RSS

 Dr. Albert Ali Salah, insan-bilgisayar etkileşimi ve insan davranışının bilgisayarla analizi üzerinde çalışıyor. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi ve Bilişsel Bilim Programı Direktörü. 

Bu programda, data madenciliğinde Google gibi sitelerden verilerin nasıl toplandığını ve algoritmaların nasıl geliştirildiğini konuştuk.

Microsoft araştırmacısı David Rothschild, geliştirdiği algoritmalarla, seçim sonuçlarını, turnuva sonuçlarını tahmin ediyor. 

BING arama motoru 2015'te 28 Oscar ödülünden 24'ünü doğru tahmin edebilmiş. 2016 tahminlerinin doğruluk oranını Pazar gecesi göreceğiz.

BING tahminleri sürekli olarak güncelleniyor ve Oscar adayları kazanma olasılıklarına göre sıralanıyorlar.

Şu andaki tahmine göre 5 kategoride 2016 Oscar ödülleri şu şekilde dağılacak: The Revenant, L. DiCaprio, B. Larson, A. Inarritu, Son of Saul.

BING, tahminlerinde %100 başarı elde etmeye başlarsa, ileride OSCAR ödüllerini bir bilgisayar programının belirlemesi ihtimaline nasıl tepki vermeliyiz?

Peki Barbie oyuncak firmasının ürettiği, veri toplamak amacıyla da kullanılanolan kameralı ve ses algılama özelliği olan bebek ne kadar etik bir yol izliyor?

Ayrıca programda, MERNİS veritabanından çalınan T.C. vatandaşlık bilgileri konusuna da değiniyoruz.

Açık Bilinç'te 2013'deki "Dijital Dünya" serimizde de, data madenciliği ışığında, bu soruya temas eden özgür irade sorununa değinmiştik.

Bu tema ekseninde, gelecek hafta, itaat altında özgür iradenin nasıl erozyona uğradığını gösteren çok yeni bir bilişsel nörobilim çalışmasını aktaracağız.