Açık Bilinç'te sekizinci yıla girerken: Fizik ve matematik dışında felsefeye de ağırlık verilecek

-
Aa
+
a
a
a

Sekizinci yılımızda sıranın en başında, Prof. Hakan Gürvit ile son Alzheimer araştırmaları, Prof. Erkcan Özcan ile kuantum kuramı, Prof. Cem Say ile kuantum bilgisayarları, ve gazeteci Elif İnce ile "Mülksüzleştirme Ağları" programları yer alıyor.

Fotoğraf: Açık Radyo
Açık Bilinç
 

Açık Bilinç

podcast servisi: iTunes / RSS

Açık Bilinç'in ilk programını, 6 Kasım 2012'de, ABD'de başkanlık seçimlerinin gerçekleşeceği gün yapmıştık. Dolayısıyla ilk program bilim veya felsefe içeriğinden ziyade, ABD siyasetine odaklanmıştı. (Henüz Donald Trump’ın başkanlık ihtimali ortada yoktu, ikinci dönemi için Barack Obama, Mitt Romney’e karşı adaydı.)

Merak edenler için, bu ilk programın metnine buradan ulaşabilirsiniz.

— / —

Açık Bilinç'in üzerinde duracağı bilimsel ve felsefi alanlardan ve konulardan söz ettiğimiz program, 13 Kasım 2012'de yayınlanan ikinci program oldu.

Yine ilk zamanların acemiliğini merak edenler için, onun da ses kaydına buradan ulaşabilirsiniz. 

— / —

Geçen yedi yılda, kendi araştırma alanlarım olan bilişsel bilimler, zihin ve bilim felsefesi, yapay zeka, nörobilim ve psikoloji gibi alanların yanı sıra, uzman konukların katılımıyla evrimci ve genetik biyolojiden siyaset kuramına kadar pek çok alanda programlar yapmaya çalıştık.

Açık Bilinç'in sekizinci yılı için ne tür programlar hazırlamaya çalışıyoruz?

Bu yıl, her zamanki konularımızın dışında, fizik ve matematik alanlarında programlar yapmak, felsefe tartışmalarına da biraz daha ağırlık vermek istiyorum.

Evrim kuramı üzerine de yeni programlar gelecek.

Ayrıca, dijital dünyada sahte haberin ("fake news") üretimi ve yaygın kullanımı üzerine kapsamlı bir programlar serisi planlıyorum.

"Ruh Hallerimiz" başlığı altında toplayabileceğimiz psikiyatrik ve psikolojik kavramlar da, zaman zaman yer vereceğimiz bir seri oluşturacak.

— / —

Sekizinci yılımızda sıranın en başında, Prof. Hakan Gürvit ile son Alzheimer araştırmaları, Prof. Erkcan Özcan ile kuantum kuramı, Prof. Cem Say ile kuantum bilgisayarları, ve gazeteci Elif İnce ile "Mülksüzleştirme Ağları" programları yer alıyor.

Bir de, "Sadık dostlarımız köpekler" programı.

— / —

Son olarak, sekiinci yılın ilk programında, şans oyunlarıyla ilgili ilginç bir soru yer alacak. Matematikle ilgilenmeyenleri bile ilgisini çekebilir diye umuyorum.

Sorunun yanıtını da vereceğim, fakat açıklamasını ileride yapacağımız bir "Olasılık Kuramı" programına bırakacağım.

— / —

Yeni konu ve konuklar üzerine istek ve önerileri olanlar, bana yazabilir. Programla ilgili eleştiriler için de, elbette. Not ediyorum ve hepsini program akışına dahil etmeye çalışıyorum.

Bu vesileyle, haftaya 25 yaşında bir delikanlı olacak olan Açık Radyo'ya nice uzun yıllar diliyorum.