Lale Belkıs ile Söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Yeşilçam Arkeolojisi için Lale Belkıs'la yapılan ve 3 bölüm halinde yayınlanan söyleşi:

Yazının ilk yayınlandığı kaynak: Sinematik Yeşilçam

Yeşilçam Arkeolojisi için Lale Belkıs'la yaptığım bu sohbetleri toplamda 3 bölüm olarak tasarlamıştım. İlk bölümlerin biraz farklı olmasını istemiştim, benim dışımda Sinematik Yeşilçam sitesine destek veren dostların da katımılımıyla sohbetin doğal gelişmesini istiyordum. Yalçın (Otağ) abinin aramızdan ayrılması nedeniyle bu toplu sohbet projemizi biraz erteledik.

Daha sonra Lale Belkıs hafta içi müsait olduğu için lakabı Çok şey bilen kız olan Suzan Dilek Yılmaz ile evine giderek sohbetimizi gerçekleştirdik. O gün çekimde sitemizden Ufuk Iğaç ile yönetmen dostum Alper Yamak‘ta hem görüntü aldılar hem de fotoğraf çektiler.

Velhasıl radyo programlarının ilk ikisini içeren sohbetimiz için Suzan Dilek ile birlikte 4 saate yakın detaylı bir sohbet gerçekleştirdik. Bu 4 saatlik sohbetin yaklaşık 40-45dakikasını da montajlayarak radyodan yayınladık.

 

3 Mayıs 2016'da yayınlanan birinci bölüm: 

Açık radyo
 

Lale Belkıs ile Söyleşi

Lale Belkıs söyleşisi benim için oldukça farklı bir deneyimdi. 2014 yılında da Lale Belkıs ile 3 saate yakın bir söyleşi yapmıştım ve detaylıca filmlerini ele almıştık. Ama çocukluğumdan beri birlikte zaman geçirdiğim ve beni küçüklükten beri tanıyan birisine soru sormak epey zordu. Lale Belkıs annemin ve babamın yakın bir dostuydu. Zaten çocukluktan beri onun şarkılarını dinliyordum ama ilginçtir hiç filmini izlememişim. O da kendisine yönelik “kötü kadın” tavrından ve bazı rollerin kurgusundan dolayı Yeşilçam ile arasına bir mesafe koymuştu. Bu ön yargıların 90ların sonuna doğru değişmeye başladı. Konu üzerine de epey sohbet ettik. Zaten bir süredir çeşitli gazete, dergi ve televizyona verdiği röportajlarda da bu konulara değiniyor.

10 Mayıs 2016'da yayınlanan ikinci bölüm:

[[nid:145741]]

Bu söyleşinin ilginç noktalarından bir tanesi Suzan Dilek‘in ilk kez gerçek hayatta bir sanatçı ile tanışmış olması ve böyle bir kayıtta yer alması idi. Suzan Dilek 2012 yılından beri Sinematik Yeşilçam‘a destek veren ve analizleri çok iyi olan bir araştırmacı. Hem çok okuyor hem de çok iyi karşılaştırmalar yapıyor. Çok şey bilen kız lakabı ise bir megoloman bir sebepten değil Mario Bava‘nın 1963 yılı yapımı La Ragazza Che Sapeva Troppofilmine bir gönderme. Suzan Dilek ilk söyleşisi olmasına rağmen Lale Belkıs ile çok iyi bir kaç noktayı yakaladı. Umarım ilerleyen dönemlerde birlikte başka sanatçılarla da sohbetler gerçekleştirebiliriz.

17 Mayıs 2016'da yayınlanan üçüncü bölüm: 

[[nid:145840]]

Sohbetteki bir diğer nokta ise Lale Belkıs beni yakından tanıdığı için konunun dönüp dolaşıp benim ne kadar yaramaz bir çocuk olduğuma gelmesi idi. Eski günleri de hatırlayıp kayda almış olmamız da benim açımdan yararlı oldu.