Kömürsüz Yaşam Çanakkale'nin Hakkı!

Yeşil Dalga
-
Aa
+
a
a
a

Çanakkale’de işletmedeki 3 termik santral ve inşaatı süren 2 termik santrale eklenecek yeni santrallere beraber toplam 16 santralin işletilmesi planlanıyor. Tarım açısından çok değerli bir il olan Çanakkale, tarım arazileri ve gıda güvenliğinin tehlikeye girmesi tehdidi ile karşı karşıya.

TEMA Vakfı
Yeşil Dalga: 19 Mayıs 2016
 

Yeşil Dalga: 19 Mayıs 2016

podcast servisi: iTunes / RSS

Yeşil Dalga'da bu hafta Saha ve Gönüllülük Bölümümüzden Marmara Bölge Koordinatörü Selçin Demirağ ve İda Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Pirinçciler ile Çanakkale'deki termik santralleri ve yerelde yürütülen çalışmaları konuştuk.

Bölgenin; Edremit Körfez bölgesi zeytinyağları, yeşil çizik zeytini, Bayramiç Beyazı, Ezine peyniri gibi coğrafi işaretli pek çok tarımsal ürünü var. Diğer yandan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına göre Çanakkale; 

- Kendisi ile özdeşleşmiş ve marka değeri bulunan Çanakkale domatesi, kapya biber, şeftali, kiraz ve elma gibi ürünlerde kalite ve üretim potansiyeli açısından Türkiye’de önemli bir yere sahip. 

- Sahip olunan ekolojik özellikler itibarı ile polikültür tarıma elverişli ve toplam ekilebilir arazisinin 1/3’ü sulanabilir nitelikte.

- Büyükbaş hayvan varlığının %84’ü kültür ırkından oluşuyor. Küçükbaş hayvan sayısının yüksek olması ayrıca keçi varlığının % 75’inin sütçü ırk Saanen ve melezlerinden oluşması nedeniyle toplam süt üretiminde ülke genelinde söz sahibi.

Tarımsal üretim açısından da böylesine zengin ve değerli bir bölgede işletmedeki 3 termik santral ve inşaatı süren 2 termik santrale eklenecek yeni santrallere beraber toplam 16 santralin işletilmesi planlanıyor.

Siz de kömürsüz yaşam Çanakkale'nin hakkı demek için imza kampanyamıza destek verebilirsiniz.