Kömürden Kurtuluş Aliağa'dan Başlıyor!

Yeşil Dalga
-
Aa
+
a
a
a

15 Mayıs’ta Türkiye’de yaşamı savunan tüm hareketler olarak 1960’lı yıllardan başlayarak fosil yakıt kaynaklı kirlenmenin ülkemizdeki en sembolik alanlarından birine dönüşen Aliağa’da bir araya geliyoruz. Aliağa için, Türkiye için, dünyamız için fosil yakıtlara “artık yeter!” diyerek kırmızı çizgimizi çekiyoruz!

fosilyakitlardankurtul.org
Yeşil Dalga: 5 Mayıs 2016
 

Yeşil Dalga: 5 Mayıs 2016

podcast servisi: iTunes / RSS

Türkiye’nin dört bir yanında termik santral ve kömüre karşı mücadele veren, aralarında TEMA Vakfı’nın da bulunduğu 70’den fazla sivil toplum örgütü ve platform, 15 Mayıs 2016’da Foça’nın Ilıpınar Köyü’nde #KömürdenKurtul demek için bir araya geliyor. 

https://fosilyakitlardankurtul.org/

Türkiye’de doğa ve tarım kömür tehdidi altında. Zonguldak, Adana, İzmir, Çanakkale’de başta olmak üzere 80’e yakın kömür santrali, Konya Kapalı Havzası, Trakya Ergene, Eskişehir Alpu, Afyon Dinar gibi önemli tarımsal bölgelerin kömür ocaklarına dönüştürülmesi planlanıyor. Santraller sadece doğamızı değil bizi de hasta ediyor.

15 Mayıs, Pazar günü Ilıpınar’a gelerek ya da sosyal medya üzerinden #KömürdenKurtul, #BuradaİnsanYaşıyor ve #Breakfree2016 etiketleri ile paylaşımlar yaparak bize destek olabilirsiniz.

Etkinlik programı:

Tarih: 15 Mayıs 2016

Buluşma Yeri: Ilıpınar Köyü, Foça

12:00 Buluşma ve Cüruf alanına yürüyüş

13:00 Konser ve konuşmalar

16:00 İnsan pankartı etkinliği

16:30 Cüruf alanı etrafında insan zinciri kurulması


İzmir’deki bu etkinlik tüm Dünya’daki iklim ve ekoloji hareketinin desteklediği Break Free kampanyasının bir parçası. Türkiye’nin de aralarında olduğu 18 ülkede, dünyanın en kirli fosil yakıt projelerine karşı harekete geçiyor. 4-15 Mayıs tarihleri arasında Almanya’dan Kanada’ya, Nijerya’dan İngiltere’ye, Brezilya’dan Filipinlere ve Endonezya’dan Türkiye’ye fosil yakıtlara barışçıl etkinliklerle dur denilecek. Etkinliği www.fosilyakitlardankurtul.org web sitesinden takip edebilirsiniz.