Türkiye ve Dört Ayaklılardan Uzak Dünyası

Yeşil Bülten
-
Aa
+
a
a
a

Yeşil Bülten'de Türkiye'nin gündeminden bir süredir düşmeyen hayvanlara şiddet sarmalını ve olası çözümlerini konuştuk. Konuğumuz Dört Ayaklı Şehir ekibinden Mine Yıldırım oldu.

Yeşil Bülten
 

Yeşil Bülten

podcast servisi: iTunes / RSS

Utku Zırığ 

Yeşil Bülten'de Türkiye'nin gündeminden bir süredir düşmeyen hayvanlara şiddet sarmalını ve olası çözümlerini konuştuk. Konuğumuz Dört Ayaklı Şehir ekibinden Mine Yıldırım oldu.

Programdan canlı yayında attığımız tweetlerle özetimiz şöyle; 

* Seçimden sonra kendimizi bir şiddet tartışmasının içinde bulduk. Diğer pek çok şiddet biçimlerinin öncüsü olan hayvana şiddeti bu hafta tekrar masaya yatırıyoruz. Yaşam mücadelesini yürüten ve Gezi’de doğan @dortayaklisehir’den Mine Yıldırım yayınımızda.

*  Eskiden de oluyordu hayvana şiddet vakaları, birbirini tetikleyerek artan bir fenomen. Bu halini hiç görmemiştik.

* Son 1 ayı düşündüğümüzde, Sapanca’da ayakları kesilen köpekle başlayan öldürme vakaları, kriminolojide de söylendiği gibi kopya cinayetler. Türkiye’de nasıl bir gerginlik yaşanıyor ki bu şiddet açığa çıkıyor? Kötülüğün yaygınlığı tesadüfi değil, gerçekten arttığı için

* Bu kötülük toplumsal olarak görünmeyene sirayet ediyor, hayvanlar medyada temsil edilmeyenlerden sadece biri.

* Yürürlükteki 5199 Hayvan Hakları Yasası hayvan hakları savunucularını da hayvanları da süründüren bir yasa. Çok hayati eksiklikleri olan bir yasa. İzmir MHP Milletvekilinin yaptığı açıklamaya göre kendileri bir yasa tasarısı hazırlığı içindeler.

* Bir kamuoyu çalışması gibi duruyor ama yine de bizler hızla çalışmaya başladık.

* Hayvana yönelik şiddet kabahat kanunundan çıkıp TCK kapsamında değerlendirilmeli. Son tasarıda bunu yapmak yerine Bakanlık 5199 içinde mikro düzenlemeler yaptı.

* Minimum 2 yıl ceza verlmeli, alt sınır olmalı. 2 yıldan düşün cezalar para cezasına dönüyor. Bu, siciline işlenmediği anlamına geliyor. Parasını ödeyip mahkemeden çıkabiliyor kişi.

* Böyle bir bağlamda şiddetin artmasının tesadüfi hiçbir yanı yok. Yeni meclisin kompozisyonunda nasıl bir çalışma olacağını izleyeceğiz, iyi bir çalışma olursa zaten biz de destekleyeceğiz. Umarız ki MHP bu yasayı reklam için kullanmıyordur.

* Kanun, yasa çok önemli olmakla birlikte yetmiyor halkın katılımı da çok önemli. Biraz @dortayaklisehir’den bahsetmenizi isteyeceğiz.

* Biz küçük ama güçlü bir grubuz. Şimdi bizim ihbar hatlarımız var. Vatandaş, araba sokak köpeklerini toplamak için girdiğinde aramalı. Ama önce kent ekolojimizde de olan hayvanları da o sokağın mahluku olarak saymalıyız.

* Adalet sistemini kullanarak takip etme sistemini güçlendirmek istiyoruz. Suç işlenmeden önceki koruma ve ihtimam kısmını öne çıkarmak istiyoruz esas olarak. Hanenin içini ve dışını kesen esas şey birbirimize karşı sorumluluk.

* Hayvanlara şiddeti çözemediğimiz sürece çocuk iğfallerinin önüne geçebilmek çok zor. Bu şiddet kartopu gibi büyüyor.

* Bu kez uzaktan yürüttüğümüz bir Yeşil Bülten’i daha bugünlük bitirdik. Haftaya görüşmek üzere