TürkAkımı Istrancalar'da Kıyıya Vurdu, Orman İkiye Yarıldı

Yeşil Bülten
-
Aa
+
a
a
a

Hürriyet Gazetesi'nin Pazar ekinde "Istrancalar'da 1,5 milyon ağaç tehlikede" başlığı ile verilen Banu Tuna haberi, internetten silindi. Bölgedeki gözlemlerini ve silinen bu haberi gazeteci Banu Tuna, Kıyıköy'de yaşananları ise DAYKO Başkanı Nusret Türkkan anlattı. 

Yeşil Bülten
 

Yeşil Bülten

podcast servisi: iTunes / RSS

Utku Zırığ 

"Rus doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak olan TürkAkım Projesi, Kıyıköy'de karaya çıktı. Halk isyanda, Istrancalar'da 1.5 milyon ağaç tehlike altında" 

Hürriyet Gazetesi'nin 10 Haziran tarihli pazar ekinde ön sayfadan bu ifadelerle duyurulan Banu Tuna haberi, internetten silindi yani sansürlendi. Hem bölgedeki gözlemlerini hem de haberini gazeteci Banu Tuna, Kıyıköy'de yaşananları ise DAYKO Başkanı Nusret Türkkan anlattı. Yayından öne çıkan ifadeler şöyle; 

Gazeteci Banu Tuna; 
* Konuyu DHA’nın küçük bir haberinden gördüm ve Dayko Başkanı Nusret Türkkan’dan bilgi aldım. Kıyıköy küçük bir balıkçı kasabası ve yarım saat ıstranca ormanı içinden gidiyorsunuz.


* Istrancaları ikiye bölen bir inşaatla karşılaştık ve ıstrancalar ağaç ormanı yoğunluğunun en sık olduğu yermiş. Boru hattının ise gideceği yer belli değil ya Bulgaristan ya Yunanistan sınırına uzanacak.

* İğneada nükleer santral alanına da çok yakın. 1,5 milyon ağaç bütün koridor açıldığında kesilecek olan yetişkin ağaç sayısı.  

* Tuna haberin internet sitesinden kaldırılması konusunu şöyle yorumluyor: Kağıdın önemini çok daha iyi anladım. O gün gazeteyi alan herkesin evinde bu haberin bir nüshası var, silemiyorsunuz

*  Köylüler bazı yolların açıldığını ve sonra o yolların yanlış açıldığını aktardılar. Hattın karaya çıktığı ilk yerde insan eliyle yapılmış bir mağara gözüküyor, haberde kullanamadık, o da çok kıymetli.


Tuna'dan sonra yayınımıza bağlanan DAYKO Başkanı Nusret Türkkan'ın aktardıklarından notlar ise şöyle; 
* Dayko Başkanı Nusret Türkkan yayınımızda; Bu yıkım sadece Kıyıköy’de değil Istranca’larda yaşanıyor. Üstelik Saros’a kadar gidecek. Kıyıköy SİT alanıydı, Aya Yorgi mağarası önemli bir alandı. Proje hazırlanırken bunlar hesaba katılmadı.

* ÇED projelerini yaptırmamış olmamıza rağmen bu projeyi hayata geçirdiler, biz de uluslararası proje olduğu için ciddi direniş gösteremedik. Yaban hayatı, orman dikkate alınmadı. ÇED onaylanmadan inşaat başladı. Hukuka aykırı uygulamalarla hayata geçti.

* 50 metrelik koridor açılacağını söylediler ama 200 metrelik koridor açıldı. Ağaçlar parçalanarak kesildi. Köklerini bile kesiyorlar. “Ruslar Sefasını Istrancalar cefasını çekecek” diyoruz biz. İnsanların kalpler kırık, gözleri yaşlı bu yırtıcılık karşısında.

* SİT alanının altından geçeceği söylenmişti ama üzerinden geçti. Katkılarınıza teşekkür ederiz. Yüreğinizin bizimle olduğuna inanıyoruz.

Bu hafta bir sansürlenen haber ve sonra da haksızca, hem de çok işe yaramayacağı belirtilen Türk Akımı nedeniyle yok edilen Istranca Ormanlarını konuştuk.