Hayvan Hakları Seçim Vaatlerinden Ötesine Geçer mi?

Yeşil Bülten
-
Aa
+
a
a
a

Hayvana şiddet neden artıyor? Seçimlerden önce verilen sözler tutulacak mı? Yasa tasarısı 2011'den bu yana masada bekletilirken, hayvan hakları seçim malzemesi olmaktan öteye geçer mi? HAYKON Kurumsal İletişim Koordinatörü Nihal Kasa ile konuşuyoruz.

Yeşil Bülten
 

Yeşil Bülten

podcast servisi: iTunes / RSS

Utku Zırığ

 

Hayvana şiddet neden artıyor? Seçimlerden önce verilen sözler tutulacak mı? Hayvana şiddet suç sayılacak mı? HAYKON Kurumsal İletişim Koordinatörü Nihal Kasa ile konuşuyoruz. Canlı yayından tweetlerle notlar şöyle; 

** 24 Haziran seçimler öncesinde hayvanlara yönelik şiddetin arttığını görmüştük. Ayakları kesilen Sapanca’daki köpek, Büyükada’ya güneşin altında taşınan atlar, hayvan işkence hesapları, Adana’da da ön patileri kesilmiş bir kedi...

** Evcil kategorisindeki hayvanlara yönelik şiddet bir yandan diğer taraftan yabani hayvanlara yönelik şiddet de ciddi boyutta, @kuzeyormanlari’nın paylaştığı son fotoğraflara bakmanızı önerelim.

** @HAYKON_Official’dan @NihalAydinK yayında; Hayvana şiddette artış yok, bu yıllardır var. Kamuya yansıyan da az. Son olanlarda kamu vicdanı yaralandı, sosyal medya da bu olanları biraz daha göz önüne taşıdı.

** [email protected]: hayvanlar her türlü şiddete maruz kalıyorlar. Ama hayvanları buralara belediyeler atıyor. Belediyeler mevcut yasa ve yönetmelikleri bile uygulamıyorlar. Çöplükler Eli ayağı bağlı kedi köpeklerle dolu. Suçlu caniden çok suç ortakları, bu da belediyelerdir.

** [email protected]: Yasa kısırlaştır, bulunduğu yere bırak, orada yaşamını sürdürmesine yardımcı ol der ama belediyeler bunu bile yapmaktan aciz durumda. Hayvanları toplatıp canlı canlı gömdüklerini biliyoruz. Suç duyurusu yapsak da elimizdeki kanun bizi bir yere kadar götürebiliyor

** [email protected]: Hayvana şiddet ister şahıslardan ister belediyeden gelsin, en alt kademeden talimatı verene kadar herkes suçlu. Belediye işini yapmadığı İçin suçlu.

** [email protected]: Talebimiz cezaların alt sınırının 2 yıldan başlaması ve belediyelerin de Türk Ceza Kanunu kapsamında tutulması ve yasanın masabaşında hazırlanmaması.Taslak 2011’den beri masada. Belediyelerin ceza kapsamında olmaması ve sadece kişiye ceza verilmesi tehlikeli

** @NihalAydinK: Seçim öncesi bütün siyasi parti liderlerine seslendik ve seçim öncesi hayvan hakları ve doğa haklarını yok sayanlara oy yok dedik. 

 -(Erdoğan bu tasarıyı imzalamamıştı)

** [email protected]: Tüm resmî kurumların hayvana şiddeti değerlendirmesi gerekiyor. Psikolojik bozukluğu olan kişilere de örnek teşkil ediyor bu medyaya yansıyan şiddet olayları.

** Utku Zırığ: Yine de bu şiddeti göstermek de bir yandan işin nereye varabildiğini görmek açısından önemli

@NihalAydinK: Yerel şiddetin önlenebilmesi açısından ciddi bir katkı sağlayacak bu yasanın çıkması. Bu haftalık programımızın sonuna geldik, haftaya görüşmek üzere.

.