Büyülü coğrafyadan büyülü bir haber: Munzur üzerindeki tüm baraj ve HES projeleri iptal edildi

Yeşil Bülten
-
Aa
+
a
a
a

Munzur üzerindeki tüm baraj ve HES Projeleri iptal edildi. Kararı Tunceli Baro Başkanı Avukat Barış Yıldırım ile konuşuyoruz

Büyülü coğrafyadan büyülü bir haber: Munzur üzerindeki tüm baraj ve HES projeleri iptal edildi
 

Büyülü coğrafyadan büyülü bir haber: Munzur üzerindeki tüm baraj ve HES projeleri iptal edildi

podcast servisi: iTunes / RSS

Neredeyse her şehirde bir yaşam mücadelesi devam ediyor desek abartmış olmayız. İyi haberler de geliyor. Yakın zamanda Kızılcaköy’de jeotermal durdurma kararı geldi. Bugün ise Munzur’da tüm baraj projeleri iptal edilmesi haberini konuşacağız.


* Munzur’da yıllardır çevre davalarıyla uğraşan, kendini bu duruma adamış bir isim kentin baro başkanı da aynı zamanda. Tunceli Baro Başkanı @avbarisyildirim yayınımızda.

* [email protected]: yapımı planlanan en büyük HES ve Baraj Projesi olan Konaktepe 1 ve 2 için EPDK 49 yıllığına üretim izni vermişti. Danıştay da 11 Ekim 2010’da durdurma kararı verdi. Danıştay Milli Park’a bir şey yapılması için ‘zorunluluk bulunmalı’ demişti.

* [email protected]: Konsorsiyum ve EPDK itiraz etmişti, Danıştay bunun üzerine kararına ÇED zorunluluğu kararı ekledi.

* [email protected]: Üstün kamu yararı etkisi için, tüm projeler ölçeğinde bir karar verilmesi gerekir dedi ve bakış açısını değiştirdi. Munzur Vadisi üzerinde ise 4 HES yapılması planlanıyordu.

* [email protected]: Şu aşamada İdare Mahkemesi kararı en geç 30 gün içinde işlemeli ve HES’lerin tümü kapatılmalı. Şu an çalışmaması gereken, 2002’de üstün kamu yararı verilen Mercan HES de kapatılmalı.

* [email protected]: Şu an için Milli parkımızdaki tescilli tür sayısı 1900’ü geçti. Buranın 20 katı büyüklüğündeki Amerika’daki Milli Park’ta, bu kadar bitki türü yok

* [email protected]: Burası Milli Park, milletlerüstü doğal park alanıdır, bu nedenle insan etkileşimine kapatılmalıdır. Bu nedenle Ovacık - Tunceli Karayolu da bize göre hukuksuzdur. Biz bu vadiyi koruyabilirsek önümüzdeki yıllarda, faydasını göreceğiz

* [email protected]: Üstün kamu yararı kararı, bu kümülatif etkinin değerlendirilmesi için, Türkiye için emsal bir karar. Doğu Karadeniz, Küre Dağları, Torosları etkileyecek. Danıştay kararı açıkça, bunu hesaplamazsanız Milli Park ortadan kalkar, orası Milli Park olmaz dedi

* Dersim büyülü bir coğrafya demiştik başlarken, buna uygun bir şarkıyla bitirelim. “Erdoğan Emir’in To Şiya” şarkısıyla veda ediyoruz bu kez.