Bir Türkiye Özeti: Hafriyat Kamyonu Terörü

Yeşil Bülten
-
Aa
+
a
a
a

İstanbul'un kocaman bir şantiyeye dönüşmesiyle birlikte insanlar gitgide görünmez hale geliyor. Hafriyat kamyonlarının yayalara çarparak öldürmesi sonucu durum bir hafriyat kamyonu terörüne dönüşmüş durumda. 2 yıl önce Yoğurtçu Parkı'nda hayatını kaybeden Şule İdil Dere'nin babası Berdan Dere ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi'nden Ege Su yayınımızdaydı.  

Yeşil Bülten
 

Yeşil Bülten

podcast servisi: iTunes / RSS

"Doğayı, insanları ve İstanbul'u yok eden hafriyat kamyonu terörüne dur de!" 

Bu cümle Kuzey Ormanları Savunması ve Don Kişot Bisiklet Kolektifi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde bu hafta içinde yetkililere mesaj vermek üzere açtığı pankarttan alındı. 

Son bir haftada 3 kişinin daha hayatını kaybetmesine neden olan İstanbul'un her yerine yayılmış inşaatların hafriyat kamyonları, tam da muhattabının yerinde protesto edildi. 2 yıl önce Yoğurtçu Parkı’nda yürüyüş yaparken hafriyat kamyonunun çarpmasıyla hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule İdil Dere’nin annesi,

“Katil olmak için eline silah almak şart değil. Görevini yapmadığın zaman da katil olabiliyorsun,”

dedi. 

İstanbul içinde 10 bine yakın hafriyat kamyonu ve beton mikserinin çalıştırıldığına dikkat çekilerek son bir yılda bu kamyonların 30 kişinin ölümüne neden olduğu belirtiliyor. 

Yeşil Bülten'de bugün Don Kişot Bisiklet Kolektifi'nden Ege Su ve hafriyat kamyonları ölümlerinin simgeleşen ismi olan Şule İdil Dere'nin babası Berdan Dere'yi stüdyoda ağırladık.