Koray Safkan 57 yaşında!

-
Aa
+
a
a
a

İstanbul Radyosu ses sanatçılarından merhum Koray Safkan’dan icralar dinlediğimiz programda Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosunun değerli ses sanatçılarından Atakan Akdaş ile Safkan’ın sanat yaşamı üstüne sohbet ettik.

Koray Safkan'ın gençlik fotoğrafı
Koray Safkan özel programı
 

Koray Safkan özel programı

podcast servisi: iTunes / RSS

Atakan Akdaş’ın girişimleriyle Bekir Sıtkı Sezgin ekolünün en önemli temsilcisi olan merhum ses sanatçısı Koray Safkan’ın biyografisini biraz daha zenginleştirebilmek amacıyla sözlü tarih çalışması yaparak, Safkan ile yakın çalışma imkânı bulabilmiş müzik insanlarıyla ve Safkan’ın eski eşiyle görüşmeler gerçekleştirdik.

12 Mart 2022 tarihli Tarihin Notası’nda Akdaş’ın konukluğunda Safkan’ın icralarını dinleyerek, program süresi yettiğince hazırladığımız biyografik notları ve Safkan’ın radyo kayıtlarını kronolojik sıralamayla aktarmaya çalıştık. Söz konusu araştırma sırasında bizlere yardımcı olan Gonca Gürgen’e, Aytaç Ergen’e, İlhan Yazıcı’ya ve Ayşegül Bayrı’ya teşekkürlerimizi borç biliriz.

Safkan’ın sanat yaşamına, kişisel yaşamına ve hastalığının ilerlediği son yıllarına dair yaptığımız görüşmeler şu şekilde oldu:

Koray Safkan’ın hazırlanmış bir biyografisi olmadığından, öncelikle uzun yıllar sanatçısı bulunduğu TRT İstanbul Radyosu ile iletişime geçerek kurumdaki biyografisi üzerine bilgi almak istedik. Kıymetli Gonca Gürgen hanımefendi Safkan’ın kendi hazırlayarak kuruma sunduğu metni paylaştı. Safkan, kendisini anlattığı metinde yüksek tevazuuyla birkaç kelâm etmişti yalnızca:

13 Mart 1965 yılında dünyaya geldi… 

Müzik eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarında tamamladı. Alâeddin Yavaşca, Bekir Sıtkı Sezgin, Tülûn Korman, Tülin Yakarçelik başta olmak üzere çok kıymetli hocalardan eğitim aldı.

1988 yılında Tanburi Necdet Yaşar'ın kurmuş olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu sanatçılarından İlhan Yazıcıbeyefendi, Safkan’ın topluluğa davetlerini şu sözlerle aktardı:

Hem kendi topluluğumuz hem de Nevzat Atlığ’ın Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun geleneksel icrâ üstüne iddiası üstüne Necdet Hoca 'Ben Nevzat Atlığ’ın elini öperim. Çünkü o koro hem dışarıya, Avrupa’ya karşı, gelişmiş ülkelere karşı başka bir örneklemedir. Çok değerlidir. Ama bizim geleneksel icrâ şeklimiz, hele de beş altı tane hanendeden ve beş altı tane Türk çalgısından ileri gidemez, gitmemiştir. Bir oda müziği anlayışında icrâ edilmiştir.' derdi. Yani Bakanlığa bağlı bu topluluğu da onun için, büyük bir iddia ile kuruyor. Kuranların arasında misafir olarak Alâeddin Yavaşca ve Bekir Sıtkı Sezgin var. Ben ilk sanatçılardanım orada yetişmiş ses olarak ama ben sonuçta yetiştirilmek üzere alınmış birisiyim ama benimle aynı yaşta olmasına rağmen Koray Safkan daha rüştünü ispat etmiş, takdir görmüş bir isimdi. Avrupa’nın birçok ülkesinde konserler vermişti, radyo sanatçısı üstelik. Necdet Yaşar tarafından sadece Koray Safkan ve Doğan Dikmen davet edilmiştir o topluluğa.

Koray Safkan ilk evliliğini Ayşegül Bayrı hanımefendi ile gerçekleştirmişti. Bekir Sıtkı Sezgin’in en kıymetli öğrencisi olarak camiada bilinen eşinin doğum günü vesilesiyle hazırladığımız programa ilişkin duygularını ve hatıralarını Tarihin Notası dinleyicileri ile paylaşan Bayrı, şu ifadelerde bulundu:

Koray’ın vefatında bir büyük üzüntümün sebebi de cenazesinde çok fazla katılımcının olmamasıydı. Başıbüyük Mezarlığına, babasının koynuna defnettik. Bu kadar büyük bir camiada çok az insan vardı. Özünde çok iyi bir insandı Koray. Tabii ki pandemi dönemine denk geldi ama yine de katılabilirlerdi diye düşünüyorum. 

Edirne İpsala’da doğdu Koray. Rahmetli babası DSİ’nde çalışıyormuş. Koray’ın çocukluğu sırasında İstanbul’a tayini çıkınca Etiler’de bir ev alarak orada yaşamaya başlıyorlar. Koray ortaokula başladığında müziğe olan ilgisi ailesi tarafından keşfediliyor. Konservatuvarın ortaokul bölümüne kaydediyorlar ve müzik yaşamı başlamış oluyor. 

Ben Koray’la tanışmadan önce de Klasik Türk Müziğini çok severdim, dinlerdim. Onun kadar kıymetli bir insanla evlenmiş olmak çok farklı bir duyguydu. Rahmetli Bekir Sıtkı Sezgin,Alâeddin Yavaşca, Erol Sayan gibi pek çok büyük üstatlarla beni bizzat tanıştırdı. Yıldırım Bekçi, Sami Aksu, Aytaç Ergen, Melahat Gülses, İnci Yaman, Necmettin Yıldırım’ın evine giderdik. Necmettin Bey ile de çok yakın arkadaşlardı, kezâ Aylin Şengün, sesi de çok güzeldi. Tüm hocalarını tanıyorum, hepsinin evine giderdik, meşkler olurdu beni de götürürdü. Evimize gelirlerdi, enstrüman çalarlardı, Koray da söylerdi. Tolga Özkabakçı, Koray’ın da benim de evladım gibiydi. Koraycığım Bekir Bey’i herkesten çok severdi, sayardı. 

Biz Koray’la boşanalı on beş sene oldu. Birbirimizi çok severek ayrıldık, bende de ciddi bir travma oldu. Benim için çok değerli bir insandı, talihsizce bir boşanmaydı. İkimiz de boşanmanın travmasını atlatamadık, birbirimizi sevmeye devam ettik. 

Benim işyerim Radyoevi’nin karşısındaydı. Benden sonra bir izdivacı daha oldu Koray’ın radyo sanatçılarından Banu Hanımla. İki yıl evli kaldılar ama ondan da boşandılar. İki evlilikten de çocuğu olmamıştı. Daha sonra ruhsal sıkıntıları baş göstermeye başlamıştı. Evliliğimizin ilk senesinde babasını kaybetmesi ve kızkardeşi Gülay’ı çok talihsiz bir kazada kaybetmesi onun güzel yüreğinin kaldıramayacağı acılardı. Onun vefatını hatırlayıp çok üzülüyorum. O boncuk gözlü, güzel yürekli, kadife sesli adamı anlatmaya ne kadar çalışsam da yetmez.

TRT İstanbul Radyosu İcra Denetim Kurulu Üyeliği, TRT Türk Tasavvuf Müziği Repertuar Kurul Üyeliği ve TRT Araştırma kurulu üyeliği görevlerini sürdüren TRT ses sanatçısı Aytaç Ergen beyefendi de Koray Safkan’ın biyografisini zenginleştirebilmemiz maksadıyla kıymetli bilgiler paylaştığı gibi, arşivinden gönderdiği Safkan’ın bant kayıtlarını bizlere göndererek siz değerli dinleyicilerimize sunabilmemize vesile oldu. Kendisinin Safkan’ın kişisel hayatı, hastalığı ve ailesi hakkında aktardığı kimi bilgiler ise şu şekildeydi: 

Koray’ı eşi Ayşegül’le ben tanıştırmıştım, öyle evlendiler. Ailece beraberdik hep. 1986 yılında radyoya girdi. Koray’ın kardeşinin vefatının ardından durumu kötüleşmişti. Gülay taksiye biniyor nişanlısıyla. Kadıköy’den Bostancı’ya giderken Bağdat Caddesinde çalıntı arabayla arkadan çarpıyorlar, nişanlısıyla ikisi orada vefat ediyor. Koray da annesi de günlerce çok üzüldü. Adnan Çoban’la konuştuk, Koray evindeyken ambulansla götürdük, ikna edemiyorduk tedaviye. Serhat Serper tanbur çalıyordu evde, annesine kapıyı açık bırak demiştik. Koray’ın ruhsal sıkıntıları baş gösterdiğinde radyodan arkadaşlarla aramızda para topladık. Hastanede yanına gidince işi espriye vurarak kan vermesini, tomografiye girmesini sağladık. Tedavi süreci başladıktan sonra iyi olduğu zamanlarda da “beni siz hastaneye götürdünüz” diye tavır aldı bize. Elektroşok tedavisi de görmüştü. Biz tabii hastalığına yorduk bu durumu da çünkü onun iyiliği için, sağlığı yaptık. 

Koray koyu bir Galatasaraylıydı. Takımı şampiyon olduğu zaman Bağdat Caddesine bayraklarla inerdi, ben Beşiktaşlıyım ama ben de giderdim, dolaşırdım onunla. O kadar çok hastaneye girdi çıktı ki, son girişlerinden birinde malulen emekli edildi. Çok değerli bir ses sanatçısıydı ama hastalık sanat hayatının devamına izin vermedi.

BİYOGRAFİ

Koray Safkan 13 Mart 1965’te Edirne İpsala’da dünyaya geldi. Babası Adnan Metin Safkan DSİ’den emekli olup, annesi ev hanımıydı. Edirne’de çocukluk yıllarını geçiren Safkan, ilköğrenime başlamadan evvel ailesiyle birlikte İstanbul Etiler’e taşındı. Safkan, ortaöğrenimde konservatuvar sınavlarını kazanarak genç yaşında müzik hayatına başladı. 1982’de İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarın Şan Bölümünü kazanan Safkan, üniversitenin yüksek bölümüne başladığı 1986 senesinde TRT İstanbul Radyosunun açtığı yetişmiş sanatçı sınavına Necmettin Yıldırım, Esma Başbuğ, Asuman Aslım ile birlikte girerek başarılı oldu. İTÜ’deki öğrencilik yıllarında Bekir Sıtkı Sezgin, Alâeddin Yavaşça, Tülûn Korman, Tülin Yakarçelin başta olmak üzere Türk musikisinin en önemli isimlerinden dersler aldı. TRT İstanbul Radyosunda uzun yıllar görev alan Koray Safkan, kendine has üslûbu ve tavrıyla dikkatleri üzerine çekti. Safkan, TRT İstanbul Radyosunda akitli olarak çalışan kız kardeşi Gülay Safkan’ı trafik kazasında kaybetmesinin ardından yaşadığı psikolojik sıkıntılar sebebiyle uzun yıllar tedavi gördükten sonra TRT’den malûlen emekli olarak Göztepe’deki evinde inzivaya çekildi. 1 Ekim 2020’de yalnız yaşadığı evinde hayatını kaybeden Safkan ebedi istirahatine babasının defnedildiği Başıbüyük mezarlığında devam etmektedir.