Su İçin Gökyüzüne Bakın! Permakültür ve Su

Sudan Gelen
-
Aa
+
a
a
a

Su, medeniyetlerin çıkış noktası ve yaşamın en temel bileşenlerinden biri. Onu temiz tutmak ve tasarruflu kullanmak iklim değişikliğinin içinde kuraklıktan sellere savrulan dünyamızda her zamankinden daha önemli. Sudan Gelen'e konuk olan Buket Atlı, suyla olan bu sorunlu ilişkimizde kalıcı çözüm yollarını anlatıyor. Su meselesi hepimizin meselesi. 

Sudan Gelen: 1 Mayıs 2018
 

Sudan Gelen: 1 Mayıs 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

Su, medeniyetlerin çıkış noktası ve yaşamın en temel bileşenlerinden biri. Onu temiz tutmak ve tasarruflu kullanmak iklim değişikliğinin içinde kuraklıktan sellere savrulan dünyamızda her zamankinden daha önemli.

Suyu temiz tutmak demek daha az zehir üretmek demek. Zehirlerden arınmış bir yaşam için ille de köye yerleşmek gerekmiyor. Yaşadığımız kenti temiz tutarken kendimiz için daha sağlıklı bir yaşamı da kurabiliriz. Suyu daha az kirlettikçe, kendimiz de daha az kirleneceğiz.

Suyu tasarruflu kullanmak içinse su döngüsünü tekrar sağlamak gerekiyor. Barajlarla ve HES'lerle boğdumuz nehirler kanallarla bir yerden başka bir yere yüzlerce kilometrelik borular içersinde taşınırken, yağan yağmurlar beton ve asfaltla kaplı şehirlerimizde toprağa değmeden kanalizasyon sistemine akarken alt üst ettiğimiz su döngüsünü kalıcı bir şekilde onarmamız gerekiyor. Permakültür prensiplerine göre suya erişmek için önce gökyüzüne bakmak gerekiyor. Sonra suyu toprakta tutmanın yolları araştırmak geliyor. Kadim su, toprak ve iklim bilgisinin günümüze uyarlanmış hali olan permakültüre göre yerleşim yerleri en baştan su döngüsünü merkeze alarak tasarlanmalı. 

Sudan Gelen'e konuk olan Buket Atlı, suyla olan bu sorunlu ilişkimizde kalıcı çözüm yollarını anlatıyor. Su meselesi hepimizin meselesi. Öyleyse buyurun buradan dinleyin.      

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Bertuğ Cemil Yağmur