Sofra Tuzlarımızdaki Mikroplastik Kirliliği

Sudan Gelen
-
Aa
+
a
a
a

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu’nun Mart 2018’de Food Additives and Contaminants adlı dergide yayımlanan çalışmasında Türkiye’de satılan 16 sofra tuzu markasından alınan örnekler incelendi ve hepsinde 5 milimetreden küçük plastik parçacığı yani mikroplastik bulundu. Hem Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük miktarın hem de dünya ortalamasının üzerinde tuz tüketen Türkiye için endişe verici bu gerçeği farklı boyutlarıyla Sudan Gelen'de Akgün İlhan'a ve Ayşe Bereket'e konuk olan Doç. Dr. Sedat Gündoğdu anlattı. 

Sudan Gelen: 30 Ekim 2018
 

Sudan Gelen: 30 Ekim 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

Sadece bir asrın sonunda gezegenin kutuplarından okyanusların derinliklerine kadar her yerini saran, planktonlarından balinalarına ve hatta insalara kadar her birimizi zehireyen mikroplastiklere dair her geçen gün başka bir çalışma ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu’nun Mart 2018’de Food Additives and Contaminants adlı dergide yayımlanan çalışması. Bu araştırma Türkiye’de satılan sofra tuzundaki mikroplastik kirliliğinin boyutunu ortaya koyan ilk çalışma olma özelliğini taşıyor. Araştırmada  Türkiye’de satılan 16 sofra tuzu markasından alınan örnekler incelendi ve hepsinde 5 milimetreden küçük plastik parçacığı yani mikroplastik bulundu. Hem Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük miktarın hem de dünya ortalamasının üzerinde tuz tüketen Türkiye için endişe verici bu gerçeği farklı boyutlarıyla Sudan Gelen'de Akgün İlhan'a ve Ayşe Bereket'e konuk olan Doç. Dr. Sedat Gündoğdu anlattı. 

Türkiye'de sofra tuzlarından bulunan mikroplastikleri gıda sahteciliği yapan firmalar mı ekliyor? Yoksa çok daha vahim bir biçimde bütün tuz kaynaklarımız mı kirli? Mikroplastikler sadece sofra tuzlarımızda mı mevcut yoksa soluduğumuz havadan içtiğimiz suya kadar her şey ve hatta bedenlerimiz bile mi bu kirlilikten mi muzdarip? Mikroplastiklerle nasıl baş edebiliriz? Bireysel çözümler mi kollektif çözümler mi gerekiyor? Bu ve daha fazla sorunun cevabını Doç. Dr. Sedat Gündoğdu anlatıyor. Buyurun buradan dinleyin...