İstanbul’un Su Problemini Bölgesel Ölçekte Yeniden Düşünmeliyiz

Su Hakkı
-
Aa
+
a
a
a

İstanbul’a yapılan mega ölçekli güncel müdahaleler şehrin içinde ve çevresinde yer alan su kütleleri ve tatlı su varlıklarının kirlenmesi ile ilgili ek baskılar yaratıyor. Sürekli büyüyen İstanbul'da içsel su varlıklarının az oluşu sorunu da havzalararası su aktarımı projeleriyle aşılıyor. Su Hakkı’na konuk olan Özlem Altınkaya Genel, Harvard Üniveristesi Graduate School of Design’da 2016 yılında tamamladığı doktora tezinde İstanbul'un bu sorununu ele alıyor.

Su Hakkı
 

Su Hakkı

podcast servisi: iTunes / RSS

İstanbul’a yapılan mega ölçekli güncel müdahaleler şehrin içinde ve çevresinde yer alan su kütleleri ve tatlı su varlıklarının kirlenmesi ile ilgili ek baskılar yaratıyor. Bu baskıları ve onların neden olduğu sorunları ele alırken İstanbul’un ekolojik problemleri ve özellikle su sorunu ile ilişkisini değerlendirmek için metropoliten ölçek yerine artık bölgesel ölçeğe odaklanmak gerekiyor. Bunun ne bariz örneği İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'dir (İSKİ). Adı İstanbul ile başlayan bu kurumun hizmet sahası sadece İstanbul ile sınırlı değil. İstanbul dışında Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Düzce de var. Yani altı ilin, Marmara Bölgesi'ni oluşturan 11 ilin yarısından fazlasının su ve kanalizasyon hizmetlerinden İSKİ sorumlu. Melen Çayı, Ergene Havzası'nın çeşitli akarsuları ve hatta zaman zaman Sakarya Nehri bile daime büyüyen ve sürekli susayan İstanbul'u beslemek için kullanılıyor. İstanbul büyüyor da büyüyor. Bu büyümeyi kısıtlayan içsel su varlıklarının az oluşu sorunu da bu havzalararası su aktarımı projeleriyle aşılıyor.

Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan Özlem Altınkaya Genel, Harvard Üniveristesi Graduate School of Design’da 2016 yılında tamamladığı doktora tezinde İstanbul'un bu halini ele aldı. Altınkaya Genel, İstanbul'un metropoliten alanı olma özelliğini aşıp, bölgesel ölçekte olumsuz değişimlerin tetikleyicisi olma halini örneklerle anlattı.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
A Hawk and A Hacksaw In the River The Way The Wind Blows 5:48