‘Ay’ın uzaklığı’

-
Aa
+
a
a
a

“Sahibine Şarkılar” programından, birkaç gün sonraki tutulma öncesi aya bir selam! 

Bu kez, şarkılar arası sohbet yerini, İtalyan yazar Italo Calvino’nun “Kozmokomik Öyküler” kitabından “Ay’ın Uzaklığı” öyküsüne bırakıyor. Öykünün tamamına yakınını yine şarkılar eşliğinde okuyorum. 

Calvino, 1963 tarihli Kozmokomik öykülerin çıkışıyla ilgili şunları söylüyor: “Günümüz biliminin ele aldığı konunun sınırında kalarak, sözgelişi kozmogoni ile ilgili bir kitap okurken, bilimsel bir konudan yola çıkarak aklıma gelen imgeleri işaret etme alışkanlığı edindim ve ilkel insanın içimizde gömülü hayal gücünü konuşturmaya karar verdim…. Dante’den Aristo’ya, Leopardi’ye İtalyan edebiyatının ay sever şairlerine bir armağan olması amacıyla “Ay” öyküsüyle başladım. Her astronomi kitabı ‘Ay’ maddesinde ilk olarak Ay’ın bir zamanlar Dünya’ya daha yakın olduğu ve sonra zamanla uzaklaştığı kuramını öne sürer…”

Bütünlüğün bozulmaması için öykü dışında konuşmaya yer vermiyorum. Öyküye eşlik eden parçalar İngiliz şarkı yazarı Clare Maguire’den “Hanging in the Stars”; İzlandalı müzisyen Gyda Valtysdottir’den “An Empty Space”, “Strange Attractor”, “Moonchild” ve “Seikilos Epitaph”

Dileyenler, Spotify’da Banu Kanıbelli profili altında, #SahibineŞarkılar 05 / Ay * Moon playlistinden hem bu programda çalınan müziklere hem de “Ay” teması altında daha geniş bir şarkı seçkisine de ulaşabilirler. Tüm programların temalarına göre şarkılardan playistler aynı adreste ayrıca bulunuyor. 

 

Clare Maguire / “Hanging in the Stars”

 

Dustin O’Halloran & Gyda Valtysdottir / “An Empty Space”

 

Gyda Valtysdottir / “Strange Attractor” 

 

Gyda Valtysdottir / “Moonchild”

 

Gyda Valtysdottir /  “Seikilos Epitaph”