Bağımsızlar Kayıt Arşivi

-
Aa
+
a
a
a
Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz: iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.
Bağımsızlar ve kültür politikaları

Bu hafta Bağımsızlarda, sivil toplum ve kültür politikaları alanında uzun yıllardır çalışan akademisyen Serhan Ada ile konuştuk. Serhan Ada akademisyen kimliğinin yanı sıra alanda 25 yıla ulaşan deneyimi ile sivil toplumun kültür politikalarının oluşturulmasında etkin bir aktör olabilmesi için özellikle son on, on beş yılda atılan adımları anlattı. Kültür politikalarının oluş(turul)masında sivil toplum, devlet, kamu ve kültür sermayesinin rolü üzerine konuştuk.

Bağımsızlar ve kültür politikaları
 

Bağımsızlar ve kültür politikaları

03 Aralık 2021
Bağımsızlar ve bellek

Bu hafta Bağımsızlarda akademisyen, sanatçı, küratör ve aynı zamanda pek çok bağımsız girişimin kurucularından olan Özgül Kılınçarslan ile kavramlar ve vakalar üzerinden Bağımsızlar ve bellek üzerine konuştuk. 
Türkiye’de kültür sanat ortamının belleği var mıdır? Bu bellek neleri kaydeder neleri kaydetmez/edemez? Kayıt dışı olanın kaydını tutmak, Bağımsızlar için hayatta kalma yöntemlerinden biri mi? Ya da kaydederken şekillendiren ve tekilleştiren belleğin -arşivin- aksine, belleksizlik Bağımsızlar için bir avantaj mıdır?  

Bağımsızlar ve bellek
 

Bağımsızlar ve bellek

26 Kasım 2021
Bağımsızların kentte açtıkları kamusal alanlar

Bağımsızların üçüncü yayın konuğu Yeliz Kahya ile kent ve kamusal alan üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyor, Bağımsızların kentin kamusal alanlarını çeşitlendirme ve dönüştürmedeki rolü üzerine konuşuyoruz. Bağımsız girişimler kenti daha demokratik kılıyor yeni ifade alanları açıyor, kentin kültürel çeşitliliğini arttırıyorlar. Bağımsızlar olmadan kamusal alanın kamusallaşamayacağını, kamusal alan olmadan bağımsız olunamayacağına vurgu yapıyoruz.

Bağımsızların kentte açtıkları kamusal alanlar
 

Bağımsızların kentte açtıkları kamusal alanlar

19 Kasım 2021
Çağdaş sanatın ekonomi politiği üzerine

Bağımsızların ikinci yayının konuğu Halka Sanat Projesinin kurucu ve yöneticilerinden, araştırmacı ve sanatçı İpek Çankaya. İpek Çankaya ile 2017 yılında tamamladığı “Türkiye’de Sanat Sermayesi, Kamusal Alan ve Sanat İnisiyatifleri İlişkisine Eleştirel Bir Bakış“ başlıklı tezi üzerinden Türkiyede 80 sonrası sanat alanına bakıyoruz. Sanat inisiyatiflerinin tanımından, yasal çerçevede konumlanamayışına, kamusal alandaki  rollerine bakıyor, simgesel kamusal alan üzerine konuşuyor; inisiyatiflerin devlet ve sanat sermayesi ile ilişkilerine değinmeye çalışıyoruz. 

Çağdaş sanatın ekonomi politiği üzerine
 

Çağdaş sanatın ekonomi politiği üzerine

12 Kasım 2021
Girizgah: "Bağımsızlar" nedir?

Bağımsızlar, Türkiye genelinde, kurumsal kültür-sanat alanlarının dışında faaliyet gösteren, devlet veya özel sermaye sahipliğinde veya güdümünde olmayan bağımsız kültür sanat alanının çeşitliliğini ve ölçeğini görünür kılmak, güncel ve dinamik bir bilgi kaynağı oluşturmak, bağımsızların arasındaki dayanışma ve işbirliklerine zemin hazırlamak, ve savunuculuk için bir zemin oluşturmayı amaçlıyan bir inisiyatif. 

Programın ilk yayınında Ekmel Ertan, Bağımsızlar ekibinden Zeynep Okyay ile giriş mahiyetinde, Bağımsızlar'ın ne olduğundan, ne yapmaya çalıştığından ve inisiyatifin arkasındaki, bir anlamda mekanını oluşturan bagimsizlar.org dan söz ediyor.

Girizgah: "Bağımsızlar" nedir?
 

Girizgah: "Bağımsızlar" nedir?

05 Kasım 2021