Bağımsızlar Kayıt Arşivi

-
Aa
+
a
a
a
Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz: iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.
Sonra Sanat Kolektifi

Konuklarımız Orçun Beslen ve Fırat Yusuf Yılmaz ile bir araya gelerek Sonra Sanat Kolektifi üzerine konuşuyoruz.

2016 yılında açılan Kara Sanat Atölyesi’nin geçirdiği kolektif haline gelme süreci sonrasında Kocaeli merkezli bağımsız bir sanat inisiyatifi olarak ortaya çıkan Sonra, kentteki diğer bağımsızlar ile beraber çalışarak; seminer serileri, sergiler, sanatçı konaklama programları, performanslar, film gösterimleri, açık tartışmalar ve atölyeler düzenledi. Bir buluşma alanına olan temel ihtiyaçtan doğan oluşuma kolektif hareket etme pratiklerinin eklemlenmesi ile birlikte kendi paydaşlarını üreten bir tür geri besleme ağına dönüşen inisiyatif, çeşitli disiplinlerden gelen bütün diğer üreticiler için ‘sonrasını’ gerçekleştirmeyi kolaylaştıran bir aracı-aktör olmayı hedefler.

Sonra Sanat Kolektifi
 

Sonra Sanat Kolektifi

16 Şubat 2024
Alan Antakya

6 Şubat depreminden sonra bölgede aktif eğitim ve üretim yapan çağdaş dans performans sanatçıları Didem Koban ve Süleyman Demirkol tarafından oluşturulmuş sivil sanat inisiyatifi Alan Antakya, Antakya'da afet sonrası yaşam mücadelesi veren çocuk, genç, yetişkin bireylere dans ve hareket alanı açarak bedenen ve zihnen iyileşme sürecine hareket yöntemiyle katkı sağlayıp aynı zamanda yetenekli bireylerin bu alanda eğitim ve üretimini yaratmayı odağına almıştır.
 

Alan Antakya
 

Alan Antakya

08 Şubat 2024
Gülçin Aksoy'la Halı Atölyesi üzerine

Çarşamba günü ne yazık ki kaybettiğimiz sevgili Gülçin Aksoy’u anmak üzere, onunla Halı Atölyesi üzerine 9 Eylül 2022’de yaptığımız konuşmayı tekrar yayınlıyoruz.

Bu yayında Gülçin Halı Atölyesini anlatıyordu. Halı Atölyesi, Gülçin’in varedip özgür ve inançlı ruhu ile 90’larlardan beri sürdürdüğü, sanata bakışını, bilgi ve tecrübesini öğrencileri olan genç sanatçılarla paylaştığı, öğrencileriyle öğrenmeye devam ettiği, çoğu sanatçı ve sanat emekçisinin yolunun geçtiği, Gülçin’in ifadesi ile 'kendinden menkul ve tuhaf' bir imkan alanıydı. Halı Atölyesi’nin Gülçin Aksoy’un adı ve onun anlayışıyla sürmesi, daha pek çok genç sanatçının Gülçin’e değeceği, Gülçin’den öğrenmeye devam edeceği bir öğrenim ve üretim mekanı olarak sürdürülmesi sanırım tüm dostlarının, sanat camiamızın, tüm çalışma arkadaşları ve gelmiş geçmiş tüm öğrencilerin dileği ve hedefidir.

Bir kez daha Gülçin’i dinliyor, onu şimdiden hasretle anıyoruz.

 

Gülçin Aksoy'la Halı Atölyesi üzerine
 

Gülçin Aksoy'la Halı Atölyesi üzerine

02 Şubat 2024
Antakya Sanat Derneği

Sanat yaşatır, sanat umudu yarına taşır. Bu bakış açısını kendine şiar edinmiş, sanatın gücünü ve işlevini önemseyen, yeni yaşamı kurabileceğine inanmış sanat insanları tarafından 2019'da kurulan Antakya Sanat Derneği’ni Edip Yeşil ile konuşuyoruz.

Antakya Sanat Derneği
 

Antakya Sanat Derneği

26 Ocak 2024
'Tanıklık' - Alikev Genç Sanatçı Fonu

Konuklarımız Sena Tural, Deniz Zeybek ve Şeyma Keskin ile 22 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında Karşı Sanat'ta gerçekleşen 'Tanıklık' sergisi etrafında Alikev Genç Sanatçı Fonunu konuşuyor.

'Tanıklık' - Alikev Genç Sanatçı Fonu
 

'Tanıklık' - Alikev Genç Sanatçı Fonu

19 Ocak 2024
Buradan Nereye? Forum 1: 18B Vakası'nın ardından

Geçen hafta Sevim Sancaktar ve Saliha Yavuz 7 Ocak Pazar günü Bahçe Galata’da o sırada henüz gerçekleşmemiş olan Buradan Nereye? Forum 1: 18B Vakası üzerine konuşmuştu. Bu hafta ise Ezgi Bakçay Merve Elveren, Forum’un ardından konuşulanları aktarıyor. Buradan Nereye? forum serisi, yakın dönemde Türkiye kültür - sanat alanında açılan tartışmaları ele alan bir dizi kamuya açık buluşmadan oluşuyor. Bu buluşmalar, örgütlü, müşterek, şeffaf, adil ve katılımcı bir kültür - sanat ortamı için yeni bir çerçeve teklif etmeyi planlıyor. 

Buradan Nereye? Forum 1: 18B Vakası'nın ardından
 

Buradan Nereye? Forum 1: 18B Vakası'nın ardından

12 Ocak 2024
Buradan Nereye? Forum 1: 18B Vakası

Sevim Sancaktar ve Saliha Yavuz, 7 Ocak Pazar günü Bahçe Galata’da gerçekleşecek olan Buradan Nereye? Forum 1: 18B Vakası’nı konuşuyor.

🔹Türkiye’de faaliyet gösteren kültür-sanat kurumlarının kamusallığı ve sorumlulukları nasıl ve kimlerce belirlenir?
🔹Kurumlara yöneltilen eleştirilerin ve soruların 'iptal kültürü' veya 'kutuplaştırıcı' addedilerek küçümsenmesi ne gibi hasarlara yol açar?
🔹Kültür-sanat alanı bir müzakere ve mücadele alanı olarak nasıl dönüştürülebilir? 

Bu sorulardan yola çıkan Buradan Nereye? forum serisi, yakın dönemde Türkiye kültür-sanat alanında açılan tartışmaları ele alan bir dizi kamuya açık buluşmadan oluşuyor. Bu buluşmalar, örgütlü, müşterek, şeffaf, adil ve katılımcı bir kültür-sanat ortamı için yeni bir çerçeve teklif etmeyi planlıyor. 

Buradan Nereye? Forum 1: 18B Vakası
 

Buradan Nereye? Forum 1: 18B Vakası

05 Ocak 2024
Cooperative Collective

Konuğumuz Eskişehir merkezli bir sanat inisiyatifi olan Cooperative Collective. Eskişehir’de kentin ziraat ürünleri satılan bir bölgesinde kamusal sanat alanı oluşturan Cooperative Collective, özellikle genç sanatçılar için yeni bir katılımcılık şekli öneriyor.

Cooperative Collective
 

Cooperative Collective

29 Aralık 2023
Tokatlıyan Han 'Açık Kapılar' etkinliği

Tokatlıyan Han 'Açık Kapılar' etkinliğini Songül Canerik, Joel Menemşe ve Aylin Pakova ile konuşuyoruz. Beyoğlu’nda Tokatlıyan Han’ın ikinci katında bir yıl gibi kısa bir sürede bir araya gelen, sanatçı atölyelerinden oluşan mekanda, multidisipliner bir sergi ve konuşmalardan oluşan bir etkinlik organizasyonunun başını çeken üç sanatçı, handaki sanatçıları ve onların üretimlerini izleyici ile buluşturuyor. Sanatçılarla Tokatlıyan Han’ı, bir araya gelmenin enerjisini ve sanatın izleyicisi ile buluşmasının farklı yollarını konuştuk.

Tokatlıyan Han 'Açık Kapılar' etkinliği
 

Tokatlıyan Han 'Açık Kapılar' etkinliği

22 Aralık 2023
OPUS XI

Eskişehir merkezli bağımsız bir kültür sanat inisiyatifi olan OPUS XI adına Eşref Taner İlerde konuğumuz oluyor. OPUS XI, seminerler, atölyeler, sergiler ve konserler düzenleyen, Eskişehir kültür hayatına katkıda bulunmayı amaçlayan; sanat, tasarım, güncel düşünce ve mikro-politikanın buluştuğu bir oluşum. 

OPUS XI
 

OPUS XI

15 Aralık 2023