Müzik Tüneli: Rock müziğin senfonik yüzü

Müzik Tüneli
-
Aa
+
a
a
a

Müzik Tüneli programında rock’ın senfonik yüzüyle birlikteyiz, ünlü İngiliz Senfonik rock topluluğu Renaissance'a kulak veriyoruz.

Grup 1969’da the Yardbirds grubunun iki elemanı vokalist Keith Relf ve davulda Jim Mc Carthy ile birlikte tuşlularda John Howken,bas gitarda Louis Cennamo ve Keith Relf’in kızkardeşi vokalist Jane Relf tarafından “ klasik müziğin etkisinde kalan bir şeyler” yapmak amacıyla kuruldu. 1969-1971 arası iki albüm yapan kurucu gruptan daha sonra pek çok eleman değişimi meydana geldi ve sonunda klasik topluluk kuruldu: Vokalde büyüleyici sesiyle  Annie Haslam, tuşlularda John Tout, gitarda Michael Dunford, basta  Jon Camp ve davul perküsyon ve vokalde Terry Sullivan’dan oluşan esas grup ortaya çıktı. Grup, aynı zamanda Cornwall’lı etnisiteye sahip Cornish şair Betty Thatcher-Newsinger’la da çalışmış , şair pek çok şarkının sözlerine imza atmıştır. Görüldüğü üzere  orijinal grupta yer almıyordu. Orijinal grup daha sonra ikinci albüme atfen Illusion adlı bir grup kurdu. 1980’lere gelindiğinde eski başarılarını yitiren grup 1987’de dağılmış 1998’de tekrar tekrar toplanmıştır. 2001’de piyasaya sürülen  Tuscany albümlerini yapmış ama ertesi yıl tekrar dağılmışlardır.

Topluluktan dinleyeceğimiz ilk albüm Renaissance başlangıç stüdyo albümü,  Aralık 1969’da İngiltere’de Atlantik Plakçılık tarafından piyasaya sürüldü. Albümden bu gece çalacağım parça Keith Relf, Jim Mc Carty John Hawken ve Louis Cennamo bestesi.” Kings and Queens”.  Dostoyevski’nin meşhur bir sözü vardır Rus Edebiyatı için “ hepimiz Gogol’ün paltosundan geliyoruz” der. Bu parçayı ve daha pek çoğunu dinleyince “Senfonik Rock’ın ezgilerinin adeta Johann Sebatian Bach’ın füglerinden kaçışarak senfonik rock parçalarına geldiği”ni  düşündürdü. Albümden dinleyeceğimiz parça “Kings and Queens” de bunu doğrular nitelikte…

Illusion,  Renaissance grubunun ikinci stüdyo albümüdür. 1971’de sadece Almanya’da piyasaya sürülmüş ve 1973’e kadar da pek ilgi görmemiştir. İngiltere’de ise 1977’de piyasaya çıkmıştır. İlk grup Renaissance albümünün turnesinden sonra 1970 baharında stüdyoya girmiş “Love goes on”” Golden Thread” “ Love is Al”l ve “Face of Yesterday” şarkılarını kaydetmiş ama sonra gruptan kopmalar başlamış önce Keith Relf ve Jim Mc Carty gruptan ayrılmış kalanlar albümün yapımına katkıda bulunmaya devam etmişler John Hawken gruba Terry Crowe ve Michael Dunford’u almıştır. Albümdeki parçalardan sadece Mr Pine’da orijinal gruptan Hawken ve Jane Relf’le klasik gruptaki Dunford’un birlikte çaldıkları tek parçadır. Albümden “Love goes on” ve “Face of Yesterday” adlı parçaları dinliyoruz

Prologue grubun üçüncü  stüdyo albümüdür ve Renaissance grubunun deri değiştirerek yepyeni bir grup haline dönüştüğü 1972 yılında tamamlanmıştır. Parçaların bestelerinin tamamı eski gruba aittir. Albümden dinleyeceğimiz parçalar “ Prologue” “Kiev” ve “Bound for Infinity”

Ashes are Burning  albümü Renaissance grubunun son şeklini aldığı haliyle doldurulmuştur.Hatta bazıları albümü grubun ilk albümü olarak kabul etmektedir. Gruba senfonik müzik orkestrasının eşlik ettiği ilk albümdür ve bundan sonraki albümlerinde de bu gelenek devam edecektir. Albümden sizin için seçtiğim parça “Can you Understand?

mt

Müzik Tüneli programının geçmiş yayınlarını dinlemek isterseniz  [email protected]’a yazdığınız taktirde programların yüklü olduğu drive erişimi sağlanacaktır.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Renaissance/ Relf, Mc Carty, Hawken, Cennamo Kings and Queens Renaissance 10.57
Renaissance / Relf Love Goes on Illusion 2.51
Renaissance/Mc Carty Face of Yesterday Illusion 6.06
Renaissance / Dunford Prologue Prologue 5.34
Renaissance/ Mc Carty, Thatcher Kiev Prologue 7.35
Renaissance/Mc Carty Thatcher Bound for Infinity Prologue 4.21
Renaissance/ Dunford, Thatcher Can you Understand? Ashes are Burning 9.49