Manastır'da Bir Dönem: Öğretim Elemanları Sendikası ve Grafikerler Meslek Kuruluşu

Manastır
-
Aa
+
a
a
a

Manastır'da toplumsal hareketler perspektifinin iki Manastırlı üyesini bu kez tek bir programda ağırladık. 2000'lerin başında kendisini fesheden Öğretim Elemanları Sendikası'nı Prof. Gülhan Türkay ile, faaliyetlerine bugün Fulya'da devam eden Grafikerler Meslek Kuruluşu'nu ise Sadık Karamustafa ile konuştuk.

Manastır: 6 Nisan 2018
 

Manastır: 6 Nisan 2018

podcast servisi: iTunes / RSS

İlki o zamanki adıylaÖES (Öğretim Elemanları Sendikası) olan ve 1995 - 1997 yılları arasında binada örgütlenen ekibi, Prof. Gülhan Türkay anlatıyor. Türkay, bugün Barış Akademisyenlerinin de davalarını takip eden İstanbul Koordinasyonu ekibinde bulunuyor. 1994 yılında kurulan sendikanın amacı ise darbe sonrası Türkiye'de demokratik, özerk üniversite ve akademik özgürlük alanını genişletmek olarak çerçevelenmiş. Manastır bu yolda iyi bir buluşma mekânı olmuş, partiler, toplantılar, şiir gecelerine ev sahipliği yapmış. Komşuları daha önce yine programda konuştuğumuz Adsız Alkolikler olan ÖES, bugün feshedilmiş olsa da, ruhu Manastır ve üniversitelerden çıkarak adliye koridorlarında yaşıyor.

Programda ağırladığımız diğer ekip ise varlığını bugün Fulya Ortaklar Caddesi'nde sürdüren Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK).Kuruluşlarından bugüne Manastır'la olan ilişkilerini o dönem başkanlığını yapan Türkiye'nin en önemli grafik tasarımcılarından, öğretim üyesiSadık Karamustafa ile konuştuk.