Dünya Basınında 24 Haziran Seçimleri

Makale - Yorum - Analiz
-
Aa
+
a
a
a

Guardian, Haaretz, Washington Post, New York Times ve Le Monde 24 Haziran seçimlerini nasıl gördü?

Bianet (25 Haziran 2018)

Dünya basını 24 haziran seçimlerini değerlendirirken AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "zaferi" olarak değerlendirme yaptı.. En sert yorumu İsrail'in Haaretz yaptı ve "Türkiye, sınır tanımayan bir cumhurbaşkanı ile otokratik devlete dönüşecek" dedi. New york Times ise seçim sonuçlarının Erdoğan'a geniş yetkiler tanıyacağını belirtti.  .

Guardian: Erdoğan Zafer Konuşmasında Saldırgan Tonda Konuştu

İngiliz Guardian gazetesi İstanbul muhabiri Kareem Shaheen’in haberinde Erdoğan’ın terörle mücadele, Suriye topraklarını özgürleştirmek için savaşa devam ve Türkiye’nin uluslararası prestijini arttırmak konusundaki vaatlerinden bahsedildi. MHP oylarının yüksekliğini şaşırtıcı olarak nitelendirildiği haberde HDP’nin ikinci dönem üst üste barajı aştığı belirtildi.

Haberde seçimin eşitsiz bir ortamda, Uluslararası Af Örgütü’nün “korku iklimi” olarak tanımladığı, insan hakları ihlallerinin olduğu bir ortamda yapıldığının altı çizildi.

Haaretz: Erdoğan’ın zaferi otokrasiye zemin hazırladı

İsrail’in Haaretz gazetesinde, yazar Zvi Bar’el’in seçim analizinde “Erdoğan’ın gücünü koruduğu” fakat “Türkiye’nin Erdoğan destekçileri ve muhalifleri olarak ikiye ayrıldığı” yorumu yapıldı.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanının yetkilerine değinilerek “Türkiye, sınır tanımayan bir cumhurbaşkanı ile otokratik devlete dönüşecek” denildi.

Washington Post: Erdoğan seçimlerde zaferini ilan etti

Amerikan Washington Post gazetesinden Eric Cunningham, haberinde 24 Haziran seçimini son yılların en önemli seçimi olarak niteledi. Erdoğan’ın “canlanmış” ve birlik yapan bir muhalefete karşı mücadele verdiği anlatılan yazıda “seçimin galibi parlamentonun ve yargının yetkilerini sınırlandıran, eleştirmenlerin ‘tek adam düzeni’ olarak tanımladığı, yürütmenin geniş kapsamlı gücüne sahip oldu.”

New York Times: Seçim galibiyeti Türkiye’de Erdoğan’a çok geniş yetkiler sağlıyor

Amerikan New York Times gazetesi seçimle ilgili uzun değerlendirme yazısında Erdoğan’ın genişletilen yetkilerine dikkat çekti “Geçtiğimiz yıl düzenlenen referandumla gelen yeni sisteme göre Erdoğan, iki ve hatta erken seçim kararı alarak üç dönem Cumhurbaşkanlığı yaparak 2032 yılına kadar bu koltukta oturabilir”

Le Monde: Erdoğan zaferini ilan etti, muhalefet sonuçlara itiraz ediyor

Fransız Le Monde gazetesi seçim haberinde 15 yıllık aralıksız iktidarın sürdüğünden bahsedildi. Yazıda “hiper başkanlık”olarak tanımlanan sistemin “reis tarafından istendiği” bildirildi.