İrfan Aktan

-
Aa
+
a
a
a
""
16 Ocak 2024
Hapiste tutulan Osman Kavala’ya göre Türkiye’deki bazı siyasi davalar Nazi yargı sistemindeki düşman hukuku anlayışını yansıtıyor. Kavala, AİHM’in haksız tutukluluk nedeniyle kendisi lehine Türkiye’yi mahkum ettiği tazminatı almayı reddettiğini açıklıyor.
16 Şubat 2023
Gazeteci İrfan Aktan gözlemlerine dayanarak deprem bölgesindeki köylerin durumunu ve ırkçı söylemlerin etkilerini paylaşıyor. 
02 Ağustos 2021

14 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye kaçan Halepli Abraham X’e göre, mültecilerin Türkiye’deki bütün suçların kaynağı olarak gösterilmesi iktidarın da işine geliyor.

30 Kasım 2020

Hayatını adaletin tecellisine adamış bir hukukçu olan avukat Tahir Elçi’nin dünyanın gözleri önünde katledilişinin üzerinden beş yıl geçtiği halde hukuki süreçte bir milim ilerleme sağlanmadı. Türkan Elçi, “acının aklımla oynamasına müsaade edersem devam edemem” diyor…

24 Mart 2020

Boston College Biyoloji bölümünde çalışan, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Emrah Altındiş’e göre Türkiye, Güney Kore’nin değil, İtalya’nın yolunda ve şehirlerimize büyük bir tsunami yaklaşıyor.

12 Ağustos 2017

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, İnternet’e erişim engellerinin önünü açan 2007 tarihli kanuna karşı o zaman yaptıkları protesto gösterileri yüzünden “pornocu” olarak yaftalandıklarını hatırlatıyor. Akdeniz’e göre İnternet sansürü konusunda Türkiye, dünyadaki en otoriter rejimlerin bile ilerisinde.

12 Ağustos 2017

HDP kimseyi 40 derece sıcağın altında saatlerce yürümeye de davet etmedi. Direnişi, adalet talebini ayaklarına kadar getirdi. Direniş ayağınıza kadar geldiği halde ayak sürüyorsanız, direnişe niyetiniz, HDP’ye eleştiri hakkınız var mıdır?

07 Mart 2004
Kitabın da, aşkın da, yalnızlığın da mevsimi vardır ve tabii şiirin de... Sonbahar/kış, yalnızlıklar ve alkolikler mevsimidir şehirlilerin. Yoğun kasvet bulutu, insanların ruhlarına nüksetti mi, tutunacak tek dal, kışlık kitaplar değil midir çoğumuz için?
30 Ocak 2004
"Saddam'ın güneye sürdüğü Kürtlerin yerine yerleştirdiği Arapların geri dönmelerini ve sürülen Kürtlerin de kendi topraklarına dönmelerini istiyoruz..." Kürdistan Demokratik Partisi sözcülerinden Ömer Merani ile Kürt federasyonu tartışması ve unsurları hakkında, İrfan Aktan'ın söyleşisi.
08 Ocak 2004
TAYAD'lı Mehmet Güvel, F tipi cezaevlerinin tecrit koşullarına dikkat çekmek için, kara kışa rağmen Ankara Apdi İpekçi Parkı'nda neredeyse dört aydır süren eyleme katılanlardan.
02 Ocak 2004
İşin aslının hiç de öyle olmadığı, Kürtlerin Kürtçe'yi bilmemeleri gibi bir durumun sadece boş bir heves olduğu 'sonradan' anlaşıldı ama Hürriyet, Milliyet ve Yeni Şafak gazetelerinin verdiği tepki, "hanginiz cemaatçi veya milliyetçi değil ki" dedirten cinstendi.
23 Aralık 2003
Kürt müziğine yeni bir tarzla giren Reşo'dan nasıl ki çıkıp arabesk yapması beklenmiyorsa, insanlar Cıwan Haco'nun da yeni albümünde ("na na") bu derece pop müziğe bulaşmasını beklemiyordu.
03 Aralık 2003
... aslında her ikisi ama hiçbiri! Türk medyası bu sefer de sınıfta kaldı. İstanbul'da yaşanan korkunç olaylarla ilgili doğru dürüst bilgi aktarmak bir yana, gazeteciliğin temel ilkelerini bile yüzüne gözüne bulaştırdı. Hangi örgütün eylem yaptığını bile öğrenemiyoruz.
14 Kasım 2003
Aynı sınırları paylaştığın "kardeş" halkın dilinde kullanılan bazı harfleri "kaçak" diye addetmek, ve "vatandaşlığa alalım mı, almayalım mı" gibi tartışmalara girişmek Latince anlatımıyla "reductio absurdum!" İrfan Aktan, rastgele örneklerle Türk(iye) basınındaki pek "kardeşçe" olmayan yaklaşımların
10 Kasım 2003
Olay mahalline koşarken, acar bir muhabir görünümü vermek için polislere, defterimizi görünür biçimde tutup, muhabir kimliğimizi de takıyoruz. Çünkü Kızılay Meydanında o sıra, sırt çantalı hiçbir sivilin can güvenliği yok. Polis, yediği taşlardan o derece sinirli ki, öfkesi başından aşkın...
22 Ekim 2003
Yaygın medyanın olaylara bakış açısı zaten hepimizin malumu da, Ahmet Tulgar'ın ısrarla Cıwan Haco'yu politik, hatta Kürt kimliğinden yalıtıp, 'aşık olunabilecek bir erkek'e indirgemeye çalışması hem saçma hem de çarpıtmadır...
01 Ekim 2003
Gençlerin tek başına gezmediği, gezemediği, yaşamın tesadüfe bırakıldığının bilincinde olunduğu şehirde, mutluluk çoktan bir özlem olmaktan çıkmış. Suriçinde daracık sokaklara hapsolmuş insanların ufku da, gelecek umudu da yine dar ve karanlık sokaklara sıkışıp kalmış.