Fikret İlkiz

-
Aa
+
a
a
a
08 Nisan 2020

"Sanki salgın bir hastalık insanları kırıp geçirmiyor ve sanki tutukluları sürekli çoğaltan bir ceza sisteminden kimse sorumlu değilmiş gibi, üstüne alınan yok…"

30 Mart 2020

Eve hapis yaşamlarınızda kapılarınızı kendiniz açıyor kendiniz kapatabiliyorsunuz, bu insanca bir özgürlük sayılır, kıymetini bilin! Hapistekilerin bu özgürlüğü yok. Kapıları başkaları açıyor ve üzerlerine başkaları kilitliyor.

02 Mart 2020

İnsanlar göçleriyle ve tel boylarındaki sürgün yaşamlarıyla üçüncü bir dünya yarattılar.

31 Temmuz 2017

Basın yayın yoluyla “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçu işlenebilir mi? Gazete haberleri, manşetler, köşe yazıları ile örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlenebilir mi? Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme suçu gibi bir suç olabilir mi?

30 Ocak 2017

Yargının tarafsız ve bağımsız olmasının istenmediği bir düzen için, OHAL koşullarında Anayasada değişiklik yapılması demek yargının otorite ve gücünün el değiştirmesi ve güçlü olanların eline geçmesidir ki; Anayasa değişikliğinin en olumsuz ve endişe verici yanı budur.

02 Ocak 2017

Geçmiş yılın hangi acısını, teröre kurban toprak olmuş yakınlarımızın hangi yokluğunu ve hangi gazetecinin özgürlükten yoksun kalmışlığını, tekrar tekrar tutuklanmalarını yaşamamış ve tanık olmamış gibi ve ne gerekçeyle anayasa için oy kullanmak gerekiyor ki; herkese sağlıklı ve mutlu bir gelecek dilemeliyim? Hiç niyetim yok, başta ben olmak üzere herkesin yaşananlardan rahatsız olmasını diliyorum.

10 Haziran 2013
Hiçbir insanın onuru elinden alınamaz. İnsan onuru, dokunulmazdır. Dokunulmaz olmasıyla amaçlanan insan onuruna karşı her türlü müdahalenin önlenmesidir. Tüm devlet erkleri insan onuruna saygı göstermek ve korumakla yükümlüdür.
23 Kasım 2009
Tarih, tanıktır. Eğer geçmişle yüzleşmek istiyorsanız, korkmayın. Geleceğimizin gücü, güçlülerden korkmamayı öğrenmekten ve geçmişimizle yüzleşmekten geçmektedir.
03 Kasım 2009
Diyarbakır'da toplanan "Mayın Yasağı Anlaşması 1.Ulusal Gözden Geçirme Konferansı" katılımcıları; "Mayınsız bir Türkiye" ve "Mayınsız Bir Dünya" için, Türkiye Cumhuriyeti devletini sözleşme yükümlülüklerini ivedilikle yerine getirmeye çağırmaktadır.
16 Şubat 2009
Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir ve haberleşmenin gizliliği esastır. Ancak Türkiye'de herkesin muhaberatı çok açıktır ve artık gizli dinlemenin yasallığı esastır.
15 Aralık 2008
"Direnme hakkı", Yunanistan Anayasası'nda yer alır; ceza yasalarıyla açıklanmamalıdır. Barikatlar, toplumsal gösterilerle aynı siyasal eylem biçimi olarak görülmelidir. Başkaldırıyı içeren bir karşı çıkışın simgesidir. Başkaldırı insan hakkıdır.
27 Ekim 2008

Bağımsız İletişim Ağı

27 Ekim 2008

 

20 Ekim 2008

Bağımsız İletişim Ağı

15 Eylül 2008
Bazen hükümetler ve medya arasındaki çatışmalar, sadece özgür haber dolaşımının önündeki "belirgin olmayan" engelleri açığa çıkarır. Gerisi, güçlerin medyasındaki kayıkçı kavgasıdır.
02 Haziran 2008
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı bu hakkı kabul etmesine karşılık, yarattığı istisnai hükümlerle tartışmalara neden olacak, hak ihlallerine potansiyel zemin hazırlayacak özellikler taşıyor.
04 Mart 2008
Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra YÖK Başkanı ve rektörler arasında çıkan karmaşa endişelerin yersiz olmadığını kanıtlıyor. Başörtüsüz kadınlara yönelik saldırılar da önemli ve tehlikeli gelişmeler.
26 Şubat 2008
Önümüzdeki günlerde haber kaynaklarını açıklamaya zorlanan ve açıklamadığı için tutuklanan gazeteci örneğiyle karşılaşabilir. AİHM kararları, bunun hak ihlali olduğunu söylüyor.
18 Şubat 2008
Başbakan; herkesin "izin verdiği" kadar düşünmesini, yazmasını istiyor. Benim ahlak değerlerime siz karışmayın. Neyin ters, neyin düz olduğuna ben kendim karar veririm. Asıl siz hakkınızdaki eleştirilere tahammüllü olun.
28 Ocak 2008
"Ergenekon" soruşturması ve "Ümraniye'de ele geçirilen patlayıcılar" hakkındaki yayın yasağı kararı, tek kelimeyle sansür. Soruşturma aşamasında açılmış bir dava yoksa "yayın yasağı" konamaz.