Eduardo Galeano

-
Aa
+
a
a
a
29 Ocak 2009
Adına uluslararası kamuoyu denilen şey, var mı öyle bir şey? Bu bahsi geçen topluluk sadece tüccarlar, bankacılar ve savaş çıkaranlar kulübünden başka bir şey değil mi? Amerika Birleşik Devletleri'nin sahne adı değil mi bu, tiyatro sahnelerinde kullanmayı tercih ettiği hani?
20 Ocak 2009

Znet

19 January 2009

To justify itself, state terrorism manufactures terrorists: it sows hate and harvests alibis. Everything indicates that this slaughterhouse of Gaza, which according to its perpetrators is for finishing off the terrorists, will achieve boosting them.

20 Şubat 2006
On the 22nd of January of the year 2002, Evo was expelled from Paradise. In other words: Deputy Morales was ejected from the Parliament.
27 Aralık 2004
A few days before the election of the President of the planet in North America, in South America elections and a plebiscite were held in a little-known, almost secret country called Uruguay.
20 Ağustos 2004
Every day we spend $2.2bn on killing each other. Global military spending in effect pays for huge hunting parties in which hunter and hunted are of the same species; the winner is whoever kills the biggest number of his peers.
05 Mayıs 2004
2.Dünya Savaşı'nın sonunda kuruldu BM'nin amacı 'yoksul ülkelere de zengin ülkelere de eşit haklar' verilmesini güvence altına almaktı. Ve büyük taahhüt verildi: Tüm üyelerin eşit oy hakkına sahip olacağı bu yeni kuruluş, tarihin akışını değiştirecekti.
27 Ekim 2003
A gigantic gas explosion: This was the popular uprising that shook all of Bolivia and culminated in the resignation of President Sanchez de Lozada, who fled, leaving behind him a trail of corpses.
09 Eylül 2003
Kurbanları için bağışlanma dilemektense, Roma Katolik Kilisesi eski lanetlerini tekrarlıyor. Yakınlarda Kutsal Engizisyon, şimdi anıldığı ismiyle İtikat Doktrini için Birlik, Vatikan'dan, eşcinsel çiftlerin evlenmesine karşı dünya çapında bir kampanya başlattı.
28 Nisan 2003
The recent wave of executions and arrests in Cuba is very good news for the universal superpower, which remains obsessed with removing this persistent thorn from its paw.
26 Mart 2003
Bush, uygarlığın Teksas'tan başladığına ve Teksas'lı akranlarının yazıyı keşfettiğine mi inanıyor? Gerçekten de, Niniveh kütüphanesini, Babil kulesini ve Babil'in asma bahçelerini hiç mi duymamış? Bağdat'ın Binbir Gece Masallarından birini bile dinlememiş mi?
24 Mart 2003
Who elected him president of this planet anyway? I was never asked to vote in any such elections. Were you? Would we elect a president who was deaf to the population?
15 Ocak 2003
The world is living in a state of terror, terror in disguise: some say it comes from Saddam Hussein, now tired of being enemy number one, or from Osama bin Ladin, professional fear merchant.
12 Kasım 2002
Half of the population of Brazil lives in poverty or in extreme poverty, yet Lula's country is the world's second market for Montblanc fountain pens, and the ninth largest buyer of Ferraris. Armani shops in Sao Paulo sell more than in New York.
18 Eylül 2002
"Ben güzele güzel demem, güzel satılmayınca; adalete adalet demem, adalet satın alınmayınca.
21 Mayıs 2002
Despite the number of terrorists that are regularly born on its sacred sands, Saudi Arabia is the principal bastion of the West in the Middle East.
21 Kasım 2001
Ticaret. "Savaş uzun sürecek" diye haykırdı gezegenin başkanı. Ölen ve ölecek siviller için kötü haber. Silah üreticileri için ise kuşkusuz iyi.
12 Kasım 2001
Düşük teknolojili terörizm ile yüksek teknolojili terörizm arasında, dinsel fanatiklerin terörizmi ile piyasa fanatiklerinin terörizmi arasında, umutsuzların terörizmi ile güçlülerin terörizmi arasında, epey bir ortak nokta vardır.