Çelenk Bafra

-
Aa
+
a
a
a
26 Haziran 2018

Istanbul Modern Asistan Küratörü Ümit Mesci, Hariçten Sanat programında Çelenk Bafra ile bienal izlenimlerini ve küratörlerinden biri olduğu Liechtenstein pavyonunda düzenlenen the Line  /  Hat adlı sergi hakkında bilgi paylaşıyor

26 Haziran 2018

 Sanatçı Ahmet Doğu İpek'in Cité des Arts’daki stüdyosuna telefonla bağlanan Çelenk Bafra, sanatçının IKSV davetiyle üç aylığına gittiği Paris’teki çalışmalarını gündeme taşıyor. Ahmet Doğu İpek, aynı zamanda Almanya’daki Nürnberg Neues M

15 Mayıs 2018

Hariçten Sanat programında Çelenk Bafra'nın konuğu, Yeni Zelanda’dan sonra (yeniden) Berlin’e yerleşen bağımsız küratör Misal Adnan Yıldız. Yazar-oyuncu Emine Sevgi Özdemir’in kitabına atfen 'anne dili' anlamına gelen 'Mutterzunge' başlığını koyarak tasarladığı programları gündeme taşıyoruz.

08 Mayıs 2018

4 Mayıs-4 Haziran 2018’e kadar ücretsiz gezilebilen 'Sözden Öte' başlıklı 4.

01 Mayıs 2018

British Council Türkiye sanat müdürü Su Başbuğu ve Tanışıyor Muyuz? sergisinin küratörü Ulya Soley, Hariçten Sanat programında Çe

24 Nisan 2018
Doğa Öktem ve Tankut Aykut, Dubai, Hong Kong, Milano ve Brüksel'den fuar haberleriyle Hariçten Sanat programında.  İstanbul merkezli güncel sanat galerisi Ökte
18 Nisan 2018

SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, Hariçten Sanat programında Çelenk Bafra ile sohbet ediyor.  

15 Nisan 2018

Sosyolog ve sanat tarihçi Pelin Tan son dönem çalışmalarını Çelenk Bafra ile paylaşıyor.

07 Nisan 2018

Fatma Bucak, Fondazione Merz’de açılan “So as to find the strength to s

20 Mart 2018

Sanatçı TUNCA, Tel Aviv'de sanat ve gastronomiyi bir araya getiren projelerini Çelenk Bafra ile konuştu. 

13 Mart 2018

Sanatçı Erdem Taşdelen, Kanada'dan telefon bağlantısıyla Çelenk Bafra'ya Montreal'deki sergisini anlatıyor.

06 Mart 2018

Sanatçı Gözde İlkin ile Paris'teki misafir sanatçı deneyimini ve Galerie Paris Beijing'te katıldığı sergiyi Çelenk Bafra ile konuşuyor. 

26 Şubat 2018

Sanatçı Hera Büyüktaşçıyan ile Çelenk Bafra, sanatçının Bangladeş’in Dakka kentinde katıldığı Dhaka Art Summit ile Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'teki araştırmaları hakkında  s

20 Şubat 2018

Hariçten Sanat programı kapsamında Çelenk Bafra, ''Vardiyalı Açık Atölye''yi gündeme getirmek için İstanbul'dan Berlin'dek

14 Şubat 2018

Sanatçı Antonio Cosentino, Berlin'de açılan kişisel sergisi hakkında Çelenk Bafra ile konuşuyor.

14 Şubat 2018

Sanatçı Serkan Taycan, son dönem projeleri hakkında Çelenk Bafra ile konuştu.

30 Ocak 2018

Galeri Nev'in yöneticisi Deniz Artun, Ankara ve Londra'daki son dönem projelerini Çelenk Bafra ile konuştu. Hariçten Sanat programının konuğu olan Deniz Artun, 1984 yılından beri Ankara'nın kültür sanat hayatının önemli aktörleri

23 Ocak 2018

Diyarbakırlı güncel sanatçı, sanat eleştirmeni ve yazar Şener

18 Ocak 2018

Koloni, Çelenk Bafra'nın davetiyle Hariçten Sanat programında! Sergiyi küratörleri Kevser Güler, Derya Bayraktaroğlu ve Aylime Aslı Demir anlatıyor. 

04 Aralık 2017

Sanatçı Borga Kantürk İzmir'de yürüttüğü sanat projelerini Hariçten Sanat için Çelenk Bafra'ya anlatıyor.

09 Ekim 2017

Loading, Diyarbakır’da Şener Özmen, Erkan Özgen, Cengiz Tekin ve Deniz Aktaş adlı sanatçıların girişimleriyle kurulan yeni ve bağımsız bir güncel sanat mekânı. Loading'i sanatçı Cengiz Tekin'le konuştuk.

19 Eylül 2017

15. İstanbul Bienali kapsamında 16 Eylül- 12 Kasım 2017 arasında düzenlenen ücretsiz etkinliklerle iyi bir komşu başlığı tartışılmaya devam ediyor. Sanatçı Zeyno Pekünlü’yle, tasarlayıp yürüttüğü İstanbul Bienali Kamusal Programı'ndaki etkinlikleri ve programın farklı başlıklarını değerlendirdik.

11 Eylül 2017

16 Eylül -12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek "İyi Bir Komşu" temalı 15. İstanbul Bienali'nin direktörü Bige Örer, bienal mekânlarını, gözden kaçırılmaması gereken sanatçı çalışmalarını ve etkinliklerini Hariçten Sanat'ta anlattı.

14 Ağustos 2017

Slavs and Tatars'ın araştırma odaklı pratiklerini ve sergilerini SALT Araştırma ve Programlar ekibinden küratör-yazar Gökcan Demirkazık ile Hariçten Sanat programı yapımcısı Çelenk Bafra konuştu. 

07 Ağustos 2017

Yazar ve editör Süreyyya Evren ile Arter'deki "Görme Biçimleri" sergisini Hariçten Sanat programının yapımcısı Çelenk Bafra konuştu. Sergi 13 Ağustos'a kadar devam ediyor.

 

05 Haziran 2017

Küratör ve yazar Fulya Erdemci ile Cappadox Festivali güncel sanat programı "Dünyadan Çıkış Yolları" hakkında konuştuk.

20 Haziran 2016

Art Basel'in Türkiye temsilcisi Selen Sarıoğlu ile 16-19 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın en büyük sanat fuarı olarak adlandırılan Art Basel'i değerlendirdik. 

Dünyanın en büyük sanat fuarı olarak kabul gören Art Basel, 1970’den beri modern ve çağdaş sanatçıların eserlerini koleksiyonerler ve sanatseverler ile buluşturuyor. Fransa ve Almanya’ya yakın oluşuyla konum olarak oldukça önemli bir bölgede olan Basel, fuar dönemi geçen sene 98 bin katılımcıyı ağırlamış. Her yıl Haziran ayında gerçekleşen fuara dünyanın her yerinden 300’e yakın sanat galerisi katılıyor. Bunların arasında henüz Türkiye'den bir galeri yok. Amaçlarını dünyanın en kaliteli galerileri ve sahiplerini bir araya getirmek ve uluslararası sanat dünyasının buluşma noktası olmak şeklinde tanımlıyorlar. Bugün artık o kadar büyüdü ki Basel dışında Hong Kong ve Miami’de de Art Basel düzenleniyor. Hem modern hem çağdaş sanata yer veren bir fuar yani ticari bir sanat etkinliği ama sanki kar amacı gütmeyen bir sanat kurumu ya da bienalmişcesine bütüncül bir küratöryel persfektifle de şekilleniyor. 

Art Basel 286 galeri, 33 ülke, 4000’den fazla sanatçıyı ağırlayarak sanat dünyasının en konuşulur fuarlarından biri omaya devam ediyor. Fuar birbirine eklemlenenn 8 ayrı bölümde düzenleniyor ve hem 20. yüzyıl hem de 21. yüzyılın görsel sanatlarına geniş bir bakış açısıyla odaklanıyor, resim, heykel, yeni medya, enstalasyon, fotoğraf, edisyon baskı, performans ve hatta sinema bile kapsama alanında.