Ali Bilge

-
Aa
+
a
a
a
TBMM önünde tank
27 Mayıs 2022
27 Mayıs Darbesi'nin üzerinden 62 yıl geçti. 20 yıl boyunca "Hürriyet Bayramı" olarak kutladığımız ve yakın tarihimizdeki askeri darbeler silsilesinin başlangıcı olan 27 Mayıs'la ilgili sorulması gereken pek çok soru olduğunu düşünerek, programcımız Ali Bilge ile birlikte hazırladığımız 4 bölümlük özel program dizisini yeniden paylaşıyoruz.
Kılıçdaroğlu SADAT'ın önünde
23 Mayıs 2022
Ekonomi Politik'te Ali Bilge, Kılıçdaroğlu'nun SADAT açıklaması, Canan Kaftancıoğlu hakkındaki yargı kararı üzerine konuştu.
Sınırı geçmeyi bekleyen göçmenler
14 Mayıs 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, seçime doğru gidilirken siyasi parti ve liderlerinin mülteci sorununa yönelik, mültecileri "ülkeden gönderme" söylemleri üzerine konuştu

Puzzle'ı tamamlayan eller
28 Nisan 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge'nin gündemini 1915 meselesi, gelecek seçimlere yönelik ittifak politikaları ve Gezi davası oluşturdu.

Gönüllüler, Donetsk'teki isyancıların kontrolündeki Snizhne köyündeki bir mezarlıkta toplu mezardan bir tabut kaldırdı
22 Nisan 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge'nin gündemini Rusya'nın Ukrayna'ya karşı hazırladığı iddia edilen soykırım kılavuzu, Türkiye'de ekonomik krize ve siyasi ittifaklara dair gelişmeler oluşturdu.

Halk ekmek kuyruğu
08 Nisan 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'e Selçuk Bayraktar'ın yeni "Kızıl Elma" projesiyle başladı ve İsrail-Türkiye yakınlaşmalarına, seneye gerçekleşmesi planlanan seçimlere, ülkedeki siyasi ve ekonomik krizlere değindi.  

Rus oligark Roman Abramovich'e ait Bermuda bayraklı lüks yatı My Solaris, 21 Mart 2022'de Türkiye'nin sahil beldesi Bodrum'a demirledi (AFP)
31 Mart 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge'nin gündeminde Aydın Engin'in vefatı, Türkiye'de altılı ittifakın ikinci toplantısı ve iktidarın, Rus oligarklarına ilişkin tutumları yer aldı. 

Ukrayna'da tren garı, kaçmaya çalışan insanlar
24 Mart 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te Ukrayna'daki savaş nedeniyle gündeme gelen tahıl krizini, Zelensky'nin İsviçre bankaları üzerine çağrısını değerlendirdi, Türkiye-ABD görüşmelerindeki S400'ler meselesi ve seçim kanunu tasarısıyla seçim süreci üzerine konuştu.

Nükleer tehdide karşı Sovyetlerden kalma erken uyarı savunma sistemi
17 Mart 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te Rusya'nın Ukrayna işgalini, taraflar arasında Antalya'da gerçekleşen uzlaşma toplantısını ve Türkiye'nin burada aldığı rolü yorumladı, nükleer tehdide ve insanlık suçlarına dikkat çekti.

Putin boykot
10 Mart 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te savaş nedeniyle Rusya'ya yapılan yaptırımlar üzerine konuşuyor ve Türkiye'nin nükleer politikaları üzerine tartışıyor.

Sultanahmet camii silüetinde savaş gemisi
03 Mart 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te Ukrayna krizinin Türkiye'ye yansımalarını değerlendirdi ve 28 Şubat'ta gerçekleşen altılı muhalefet ittifakının bildirisi üzerine yorumlarda bulundu.

NATO bayrağı tutan asker
23 Şubat 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş krizi, küresel afetlerin ekonomik zararları, Türkiye'deki döviz krizi üzerine yorumlarda bulundu ve muhalefet bloğunun 28 Şubat'ta yapacağı açıklamalar hakkında konuştu. 

Oy zarfı ve sandık
18 Şubat 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te geçtiğimiz hafta altı muhalefet partisinin ittifak görüşmelerine değindi ve cumhuriyet tarihinde, Birinci Meclisten bu güne mutabakat kültürünü yorumladı, HDP'siz bir mutabakatın ihtimalini tartıştı. 

Yemeksepeti grevinde motokuryeler
10 Şubat 2022

Ali Bilge, Ekonomi-Politik'te Türkiye gündemine dair işçi ayaklanmalarını, muhalefetin tutumunu ve medyayla ilgili son yayınlanan cumhurbaşkanlığı genelgesini analiz ediyor. 

İmamoğlu
02 Şubat 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te gündemdeki İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun MOBESE kameralarıyla takip edilmesi ve cereyan eden doğalgaz krizini değerlendirdi, Türkiye'deki mevcut bürokratik sistemi yorumladı. 

""
27 Ocak 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te Sezen Aksu'nun şarkı sözleri nedeniyle sanatçıya yapılan saldırı ve tehditleri değerlendiriyor, olayın Türkiye siyasetine yansımalarını tartışıyor. 

para, iktisadi çizelge
20 Ocak 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin geçtiğimiz günlerde ifade ettiği 'heteredoks ekonomi programı'nın ne olduğunu, uygulanabilirliğini tartışıp sakıncalarını anlatıyor.

döviz bürosu önü
13 Ocak 2022

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te Türkiye'nin döviz krizine çare olarak sunduğu kur garantili mevduat uygulamasını sonuçlarıyla açıkladı ve yeni atanan ABD büyükelçisi üzerine yorumda bulundu. 

Eminönü'nde günlük yaşam
06 Ocak 2022

Senenin ilk Ekonomi Politik'inde Ali Bilge, bu yıl Türkiye'yi nelerin beklediğine dair değerlendirmelerde bulundu ve 2022'nin ilk günlerinden siyasi ve ekonomik gelişmeleri yorumladı.

hasta dünya
30 Aralık 2021

Yılın son Ekonomi Politik programında Ali Bilge cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 'Kur garantili mevduat'ı yorumladı, 2021 yılı ve bizi nasıl bir senenin beklediğine dair değerlendirmelerde bulundu.

Döviz bürosu tabelasının önünde mutsuz esnaf
23 Aralık 2021

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te mevcut ekonomik krize yönelik geliştirilmeye çalışılan 'yeni ekonomik model'i, bu modele kamunun ve iş çevrelerinin tepkilerini yorumladı. 

Türk lirası, bayrağı, para tablosu kolajı
09 Aralık 2021

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te Türkiye'de bugün yaşanan ekonomik krizi, para politikalarını ve enflasyonu değerlendirip bunların mevcut durumdaki siyasal rejime yansımaları üzerine yorumlarda bulundu. 

ekonomik krize yönelik karikatür
02 Aralık 2021

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te mevcut döviz kriziyle ortaya çıkan ekonomik ve siyasal sorunları değerlendiriyor, ülkedeki para politikalarındaki yanlış uygulamaları ele alıyor. 

Türk bayrağı ve bozuk paralar
25 Kasım 2021

Ali Bilge, Ekonomi Politik'te iktidar ve Merkez Bankası arasındaki faiz çatışmasını, ülkedeki ekonomik krize sürüklenmeyi analiz ediyor ve Türkiye'nin iç ve dış politikalarına yönelik değerlendirmelerde bulunuyor. 

17 Kasım 2021

Ali Bilge, Ekonomi-Politik'te TL'nin döviz karşısında değer kaybetmesini değerlendiriyor ve katılmış olduğu Akdeniz’in Geleceği İklim Değişikliği Çalıştayı'ndan gözlemlerini anlatıyor. 

11 Kasım 2021

Ali Bilge, Ekonomi-Politik'te Kürt sorununa ve organize suçlara dair hazırlanmış uluslararası raporlar üzerinden gündemi yorumluyor. 

05 Kasım 2021

Ali Bilge, Ekonomi-Politik'te Türkiye'nin Paris İklim Anlaşmasını onayladıktan sonra tekrar gelişmiş ülkelere dahil olma talebine, ABD'de iklim krizinin finansal etkileri üzerine yayınlanan rapora ve G20'de vergi oranları hakkında alınan karara değindi. 

29 Ekim 2021

Ali Bilge, 10 ülkenin büyükelçilerinin bildirisini, "istenmeyen adam" ilan edilmelerini değerlendirip ve ülkedeki ekonomik krize değindi. 

20 Ekim 2021

Ali Bilge, doların rekor kırmasıyla Merkez Bankası'nın enflasyon ve para politikalarını değerlendirip yakın tarihteki tezkerelere, siyasi linç ve cinayetlere değindi.

14 Ekim 2021

Ali Bilge, katliamının altıncı yılında Türkiye'nin katliamlar tarihini değerlendirdi ve Pandora Belgelerinin ifşa ettiği yolsuzlukları ele aldı.