Ders vermeyin, greve gidin

İklimAcil!
-
Aa
+
a
a
a

Yeni eğitim yılı başlarken, dünyanın her yerindeki öğretmenleri, bu mektubu imzalamak için bize katılmaya çağırıyoruz. 20 Eylül Cuma günü greve gitmek, biz eğitimcilerin en önemli ders planı olabilir.

Fotoğraf: sciencenews.org
İklim Acil: 6 Eylül 2019
 

İklim Acil: 6 Eylül 2019

podcast servisi: iTunes / RSS

The Action Network

Dünya çapında eğiticimlere 20 Eylül'de iklim adaleti için harekete geçme çağrısı

Eğitimci Dostlara

Eğitimci dostlarımızı aşağıdaki mektubu imzalamaya ve 20 Eylül 2019 Cuma günü bütün dünyada her yerde öğrencilerle dayanışma halinde iklim adaleti için greve gitmeye ve harekete geçmeye çağırıyoruz.

Eğitimcilerin İklim Grevi hareketi kurucuları (imzalar aşağıda)

Ders vermeyin: Greve gidin. “İklim adaleti için mücadeleye nasıl katkıda bulunabilirim?” sorusunu aklından geçirebilecek eğitimci dostlarımıza verdiğimiz mesaj bu işte.

Dünyanın dört bir tarafından gelen gençler 20 Eylül 2019’u genç olsun, yaşlı olsun bütün insanlar için küresel iklim grevi tarihî günü olarak ilan ettiler. Biz de dünyanın her yerinde eğitimcileri o gün dersleri bırakmaya ve yerel eylemlere katılmaya çağırıyoruz.

Peki neden? Fosil yakıt ekonomisinin güdümlediği sürdürülemez gelişme küresel iklimi mahvediyor da ondan. Eylem ve davranışlarımızla biz insanlar insan dışındaki türleri, ekosistemleri ve insan toplumlarını tehlikeye atıyoruz. Dahası, azgın ve yaygın küresel eşitsizlik dalgası altında, zaten ırksal, kolonyal ve ekonomik dışlanma ve aşağılanmadan mustarip olan insanlar zararın asıl büyük yükünü omuzlamak zorunda kalıyorlar. Maalesef, kendi kurumlarımız da genellikle sorunun bir parçası oluyor. Kurumlarımızın birçoğu Yerli toprakları üzerinde faaliyet göstermekteler – hani şu hafriyat ekonomilerinin, kurumlarımızın bazılarının hâlâ yatırım yaptıkları o ekonomilerin bir öncüsü olarak gaspedilmiş Yerli topraklarının.

Neyse ki, gençler bu küresel adaletsizliklerle mücadelede başı çekmekteler; çünkü – iyi haber şu ki – onlar eğitimi ciddiye alıyorlar. Nice zamandır iklim adaleti mücadelesinin ön safında yer alan Yerli liderlerinden ders alıyor, öğreniyorlar. Bilimi anlıyorlar. Toplumun dış çeperlerine itilmiş olanların seslerine kulak veriyorlar. Dünyanın dört bir yanında gençler –yani bizim öğrencilerimiz – harekete geçmiş durumdalar. Ve şimdi büyüklerinden yardım talep ediyorlar.

20 Eylül günü dünyanın dört bir tarafında milyonlarca eğitimci, öğretmen ve hocanın dersanelerini terk ederek aciliyet ve dayanışma duygusuyla harekete geçmeyi taahhüt edeceklerini umuyoruz. Herşey bir yana, bu benzeri görülmemiş küresel eylem ânında birşeyler öğrenmek için herkesin sayısız fırsatı olacak. Kolektif eylemin gücünü kullanıp, insanlığın önündeki en büyük meydan okuma ile baş etmek için şart olan siyasi iradeyi yükseltmeye yardımcı olalım; kolektif eylemin gücünü birbirimizden öğrenmek ve birbirimize esin vermek için kullanalım; bu gücü öğrencilerimiz ve bütün insanlar öğrendiklerini herkes için sürdürülebilir bir gelecek yaratmakta kullanırlarken onlara destek olmakta kullanalım. Hepsinden önce, toplu kararlılığımızı içinde bulunduğumuz ânı belirleyen küresel tehdide odaklayacak yollar bulalım.

Yeni eğitim yılı başlarken, dünyanın her yerindeki öğretmenleri, bu mektubu imzalamak için bize katılmaya çağırıyoruz. 20 Eylül Cuma günü greve gitmek, biz eğitimcilerin en önemli ders planı olabilir.

Umutla,

David Pellow, California, Santa Barbara Üniversitesi

Eban Goodstein, Bard Koleji

Genevieve Guenther, The New School

Giovanna Di Chiro, Swarthmore Koleji

Jon Isham, Middlebury Koleji

Kari Marie Norgaard, Oregon Üniversitesi

Lee Smithey, Swarthmore Koleji

Michael Mann, Penn State Üniversitesi

Sara Herald, Maryland Üniversitesi

İmzacıların adları ve kurumsal bağlantıları her 24 ila 48 saatte bir yenilecektir.

Mektubu kayda aldığımız tarihte imzacı hoca sayısı 497 idi.

Çeviren: Ömer Madra