Midilli'de Açılan Elgiz Koleksiyonu Sergisini Küratör Başak Şenova ile Konuştuk

Hariçten Sanat
-
Aa
+
a
a
a

Midilli'de Halim Bey Konağı olarak bilinen Belediye Sanat Galerisi'nde düzenlenen ve küratörlüğünü Başak Şenova’nın yaptığı Geçiş Çizgileri (in medias res) adlı uluslararası güncel sanat sergisi, 1980'den bu yana Sevda Elgiz ve Can Elgiz'in oluşturup geliştirdiği Elgiz Koleksiyonu'ndan hareketle, "bellek ve algı üzerine bir takımyıldızı oluşturmayı" hedefliyor. Hariçten Sanat'ta serginin içeriğini küratör, yazar, tasarımcı Başak Şenova ile konuştuk. 

Hariçten Sanat
 

Hariçten Sanat

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçiş Çizgileri (in medias res)

1 Ekim – 11 Kasım 2016

Midilli Belediyesi Sanat Galerisi, Halim Bey Konağı, Yunanistan

Geçiş Çizgileri (in medias res) sergisinin güzergahındaki ilk durak Midilli’deki Mytilene Belediye Sanat Galerisi. Adadaki Osmanlı mimarisinin örneklerinden biri olan bu bina Halim Bey Konağı olarak bilinir. Can Elgiz’in büyük dedesi Halim Bey bu konakta doğmuş ve yaşamış. Sergi, konağın hikayesinde bulunan ve barınan anlatılara yeni geçiş çizgileri ve yollar eklemeyi amaçlıyor. Editörlüğünü Başak Şenova’nın yaptığı, serginin seyrini belgeleyen kitaba katkıda bulunan yazarlar arasında Ömer Madra da var. 

Konağın tamamına yayılan sergi Elgiz Koleksiyonu'ndan hareketle resimden heykele, enstalasyondan objeye, fotoğraftan film ve video’ya kadar çeşitli mecralarda yapıtlar içeriyor.

Sergide yer alan sanatçılar: Pınar Yolaҫan, Oleg Dou, Cindy Sherman, Azade Köker, Bedri Baykam, Bengü Karaduman, Ferhat Özgür, Gilbert & George, Hale Tenger, Tracey Emin, Mateo Mate, Burak Delier, Gülsün Karamustafa, İhsan Oturmak, Kendell Geers, Komet, Nan Goldin, Nilbar Güreş, Özlem Günyol, Rebecca Horn, Tomur Atagök, Veljko Zejak, Ola Kolehmainen, Hera Büyüktaşçıyan ve Benji Boyadgian 

Ayrıntılı bilgi: 

www.elgizmuseum.org

https://www.youtube.com/watch?v=KQh260h92dc

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Derya Türkan & Sokratis Sinopoulos Midilli Zeybek 5:32