Reyhan Tutumlu ve Ali Serdar ile Türkçe Edebiyatta Tefrika Roman Üzerine

-
Aa
+
a
a
a
Günün ve Güncelin Edebiyatı
 

Günün ve Güncelin Edebiyatı

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu hafta Günün ve Güncelin Edebiyatı'nda konuklarımız Reyhan Tutumlu ve Ali Serdar ile Türkçe edebiyatta tefrika roman üzerine konuştuk.

Reyhan Tutumlu, 1975 yılında Almanya'da doğdu. Orta ve lise öğrenimini İzmir İnönü Lisesi'nde tamamladı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümü'nden mezun oldu. "Anlatıbilimi Açısından Roman-Sinema Etkileşimi ve Bir Uygulama: Anayurt Oteli" başlıklı teziyle 2002 yılında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü'nden yüksek lisans derecesi aldı. 2007 yılında aynı bölümde doktorasını tamamladı. Edebiyat ve EleştiriEvrensel Kültür, Kitap-lıkKritikPasaj gibi dergilerde eleştiri yazıları yayımlandı. 2009 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi'nde okutman olarak çalışmaktadır. (Yazarın biyografisi Metis Yayınları'nın web sayfasından alınmıştır.)

Ali Serdar, 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan Serdar, yüksek lisans öğrenimini Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde 2002’de tamamladı ve doktora derecesini aynı bölümden 2007’de aldı. Aralık 2006 -Haziran 2007 tarihleri arasında Jamia Millia Islamia Üniversitesi’nde Türkçe dersleri verdi. Serdar 2008-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Türk Dili Birimi’nde yarı zamanlı olarak çalıştı. Yazıları Edebiyat ve Eleştiri, Praksis, Pasaj, Virgül gibi dergilerde ve çeşitli derlemelerde yayımlandı. Serdar’ın temel ilgi alanları Türk romanı, edebiyat kuramları, Türk modernleşmesi ve Türk düşünce tarihidir. (Yazarın biyografisi Özyeğin Üniversitesi'nin web sayfasından alınmıştır.)

“Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi (1831-1928)” başlıklı projenin veritabanı için bkz.: http://eresearch.ozyegin.edu.tr

Programımız hakkında soru ve önerileriniz için [email protected] adresine yazabilirsiniz.