Jale Özata Dirlikyapan, Erkan Irmak ve Yalçın Armağan ile Orhan Koçak'ın Tehlikeli Dönüşler'i Üzerine

-
Aa
+
a
a
a
Günün ve Güncelin Edebiyatı
 

Günün ve Güncelin Edebiyatı

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu hafta programımızda Jale Özata Dirlikyapan, Erkan Irmak ve Yalçın Armağan'ı konuk ettik.  Üç hafta arka arkaya yayımlanacak olan söyleşimizin bu ilk bölümünde Orhan Koçak'ın Tehlikeli Dönüşler'i üzerine konuştuk.

Jale Özata Dirlikyapan, 1977 yılında Erzurum'da doğdu. 1995 yılında Gazi Anadolu Lisesi'nden, 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. 2000 yılında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü'nde yüksek lisans çalışmalarına başladı. "Bilge Karasu'nun Gece'sine Metin ve Okur Odaklı Bir Yaklaşım" başlıklı teziyle 2003 yılında yüksek lisans, "Yazınsal Kavrayışta Köklü Bir Değişim: Türk Öykücülüğünde 1950 Kuşağı" başlıklı teziyle 2007 yılında doktor derecesini aldı. Özata Dirlikyapan'ın, Folklor/Edebiyatkitap-lıkPasajTürkbiligVirgülYasakmeyve gibi edebiyat dergilerinde yazıları yayımlanmıştır. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Kabuğunu Kıran Hikâye, 2011 Memet Fuat Eleştiri/İnceleme Ödülü'nü aldı.( Yazarın biyografisi Metis Kitap'ın web sayfasından alınmıştır.)

Erkan Irmak, lisans ve yüksek lisans derecelerini, sırasıyla, 2007 ve 2009 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Nâzım Hikmet üzerine yazdığı yüksek lisans tezi, 2009 yılında Mehmet Fuat Eleştiri/İnceleme Ödülü’ne değer görüldü. Daha sonra Kayıp Destan’ın İzinde adıyla İletişim Yayınları’nca kitaplaştırılan bu çalışması 2011 yılında eleştiri alanında Cevdet Kudret Jüri Ödülü’nü aldı. 2007-2011 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Irmak, halen aynı bölümde doktorasını sürdürmektedir. Makale, deneme ve çevirileri çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlanmıştır. (Yazarın biyografisi İstanbul Şehir Üniversitesi web sayfasından alınmıştır.)

Yalçın Armağan, 1977 yılında Kayseri’de doğdu. 2000’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden, 2007’de Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nün doktora programından mezun oldu. 2007-2011 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde dersler verdi. İmkânsız Özerklik: Türk Şiirinde Modernizm isimli kitabı 2011’de İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.(Yazarın biyografisi İletişim Yayınları'nın web sayfasından alınmıştır.)

Soru ve önerileriniz için [email protected] adresine yazabilirsiniz.