Müziğini Arayan Adam: Peter Gabriel

Gitaresk
-
Aa
+
a
a
a

Britanyalı müzisyen ve yapımcı, efsanevi grup Genesis'in kurucularından Peter Gabriel'in solo kariyerinden seçtiğimiz parçalar bu gece Gitaresk'te.

Kurucuları arasında olduğu Genesis'i, yani prog-rock'ın en önemli gruplarından birini terk edip, solo uçmaya karar verdiğinde, henüz 25 yaşındaydı. 1971-1975 arasında Genesis'in yayınladığı beş müthiş albümde imzası olan Gabriel, konserlerdeki performansıyla da grubun hayranlarını mutlu ediyordu. 1974 ve 1975'te görsel tarafta daha da ileri giden Gabriel, bir konsere -arkadaşlarının onayı olmamasına rağmen- eşinin kırmızı elbisesi ve bir tilki kafası maskesiyle çıkınca, ortam gerildi. İş bir süreliğine tatlıya bağlansa da, Gabriel kendi yoluna gitmeyi tercih etti.

İlk dört albümüne isim vermeyip, sadece Peter Gabriel yazacak kadar cesurdu. Şarkı sözlerinde kişisel tarihine ve meselelerine yer vermekten hiç çekinmedi. Dünya meselelerine de kayıtsız kalmadı. Batı kültürünün dünya müziğiyle tanışmasına, birbiriyle katışmasına, daha önce yapılmamış üretimlere imza atmasına vesile olan WOMAD'ı (World of Music, Arts and Dance) kurdu. Yaptıklarını daha geniş kitlelere duyurmak için, kendi cebinden para koyarak, WOMAD Festivalleri'ni başlattı. Finansal olarak batma noktasına gelen Gabriel'i, Genesis'tekiler de dahil olmak üzere pek çok arkadaşı ortak konserler yaparak desteklediler.

Mandela için, Uluslararası Af Örgütü için ve dünya genelinde insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için onlarca konser düzenledi (ya da düzenlenenlere destek verdi). Gözaltında öldürülen Güney Afrikalı apartheid karşıtı aktivist Steve Biko'nun anısına şarkı yapıp, üçüncü albümünde yer verdi.

Allmusic editörleri tarafından “en politik duruş sergileyen rock insanı” olarak nitelendirilen Gabriel, 2006'da Nobel Ödülü sahipleri tarafından verilen “Barış İnsanı” ödülünü Sovyetler Birliği'nin efsanevi lideri Mikhael Gorbaçov'un elinden aldı.

Gitaresk'te bu akşam, işte böylesine çok-boyutlu ve derinlikli bir müzik insanının yaptığı işlerden bir seçki var.


 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Peter Gabriel Here Comes The Flood Peter Gabriel 1, 1977 5:39
Peter Gabriel Biko Peter Gabriel 2, 1978 7:33
Peter Gabriel Shock the Monkey Shaking the Tree, 1990 3:58
Peter Gabriel I Don't Remember Plays Live, 1983 4:13
Peter Gabriel Red Rain So, 1986 5:41
Peter Gabriel The Feeling Begins Passion (OST), 1989 4:01
Peter Gabriel Shaking the Tree Shaking Tree, 1990 6:24
Peter Gabriel Digging in the Dirt Us, 1992 5:18