John Lee Hooker: Chicago Blues Festival kaydı, 1990

Gitaresk
-
Aa
+
a
a
a

Amerikalı Blues şarkıcısı, söz yazarı ve gitarist. Delta Blues’a elektrik gitarı ekledi, Talking Blues’u geniş kitlelere tanıttı, boogie stilini yarattı... Son olarak 2022'nin Ocak ayında bir John Lee Hooker programı yapmıştık. Yeni karşımıza çıkan 1990'dan kalma bir konser kaydı bizi çok heyecanlandırdı ve yine bir King of the Boogie programıyla karşınızdayız.

John Lee Hooker, 1940'larda müziğe başlasa da ancak 80’lerin sonundan itibaren hak ettiği ilgi ve ünü kazandı. En iyi bilinen şarkılarından bazıları "Boogie Chillen'", "Crawling King Snake", "Dimples", "Boom Boom" ve "One Bourbon, One Scotch, One Beer". 80’lerin sonundan itibaren çıkardığı albümlerle pek çok kez Grammy ödülü kazandı. 1989’da çıkardığı The Healer albümü bir başyapıttır diyebiliriz. 1995’te yayınladığı Chill Out ile ABD ve İngiltere’de albüm listelerini altüst etti. Yine 1997’de yayınladığı Don't Look Back albümü “En İyi Geleneksel Blues Kaydı” ve albümdeki Van Morrison’la yaptığı düet ona “En İyi Pop İşbirliği” dallarında çift Grammy kazandırdı. Blues Hall of Fame, Rock’n Roll Hall of Fame olmak üzere onlarca özel ödülün sahibi bu değerli blues sanatçısını 2001’de kaybettik.

Bu akşam Gitaresk’te John Lee Hooker’ın 10 Haziran 1990’da Chicago Grant Park’ta gerçekleşen Blues Festivali konserinden parçalar var. Konserde müthiş bir eşlikçi ekip var: Gitarda Buddy Guy, basta Willie Dixon ve yine gitar ve arka vokallerde Wayne Bennett, Roy Rogers ve armonikada Charlie Musselwhite…

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
John Lee Hooker Face to Face Cookin' (Live) 6:25
John Lee Hooker Boom Boom Cookin' (Live) 4:02
John Lee Hooker I'm In The Mood Cookin' (Live) 3:59
John Lee Hooker Funky Mabel Cookin' (Live) 4:03
John Lee Hooker Serve Me Right Cookin' (Live) 5:51
John Lee Hooker Doin' The Shout Cookin' (Live) 6:07
John Lee Hooker One Bourbon, One Scotch, One Beer Cookin' (Live) 3:53
John Lee Hooker Boogie Chillen' Cookin' (Live) 14:53