Gitaresk'te hard rock gecesi

Gitaresk
-
Aa
+
a
a
a

Gitaresk’te bu akşam hard rock parçalarından oluşan bir seçki var. Bu seçki sayesinde -tanıdık isimler Gojira ile Extreme’i saymazsak- son dönemde radarımıza giren yeni(msi) gruplarla rock müziğin sert kıyılarında bir gezintiye çıkacağız.

İngilizlerin iddialı (ve kadim) müzik dergilerinden Classic Rock ile Mojo’nun da haklarında güzel şeyler yazdığı Galler çıkışlı Those Damn Crows, bu akşamki seçkinin en öne çıkan grubu… 2014’te kurulan ve bugüne kadar 2 albüm çıkaran Crows, geçen ay üçüncü albümleri olan Inhale/Exhale’i yayınladı. Bu yepyeni albüm -tıpkı öncülleri gibi- klasik rock çizgisinde ilerleyen oldukça başarılı bir albüm… Ama bu grubu biraz daha iyi tanımak için yeni albümün yanısıra kendilerinin ilk albümleri Murder and Motive’den de parçalar çalacağız.

Bu akşamın yine çok beğendiğimiz bir diğer grubu olan Bullet for My Valentine da Galler’den. Daha önceleri Jeff Killed John adı altında Nirvana ve Metallica cover’ları çalıp, birkaç EP yayınlayan grup, Sony BMG’nin kendileriyle 5 albümlük bir anlaşma yapması sonrası bambaşka bir forma büründü. BFMV bu akşam Gitaresk’te önce 2021 albümlerindeki hit parçaları "My Reverie", ardından da yeni çıkan single’ları "Knives" ile yer alacak.

Gitaresk’te bu akşam ayrıca Amerikalı garage-punk grubu Bass Drum of Death’in 2023 tarihli yeni albümü Say I Won’t ile yine aynı coğrafyadan -Kanada’dan- bir diğer garage-punk grubu Lüger’in yeni albümü Revelations of the Sacred Skull’ından seçtiğimiz parçalar da var.

Yılların eskitemediği Extreme’in çok yeni çıkan single’ı "Rise" ile pek değerlimiz Gojira’nın Amazonia’sının ise programın açılış ve kapanış parçaları olduğunu da hatırlatmış olalım.

Gitaresk bir hafta dileğiyle.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Extreme Rise single, 2023 4:35
Those Damn Crows Rock'n Roll Ain't Dead Murder and the Motive, 2018 2018
Those Damn Crows Don't Give A Damn Murder and the Motive, 2018 3.04
Those Damn Crows Wakeup Inhale-Exhale, 2023 3:29
Those Damn Crows Fill The Void Inhale-Exhale, 2023 3:44
Bass Drum of Death White Wine Say I Won't, 2023 3:15
Bass Drum of Death Say Your Prayers Say I Won't, 2023 3:00
Lüger Motorcity Hellcats Revelations of the Sacred Skull, 2023 3:10
Bullet for my Valentine Knives Knives, 2021 4:16
Bullet for my Valentine My Reverie Bullet for my Valentine, 2022 4:43
Gojira Amazonia Fortitude, 2021 5:01