Gitaresk: Platform Topuklu Çizmeler

-
Aa
+
a
a
a

Platform topuklu çizmeler, pullu-payetli kostümler, abartılı saç ve makyajla desteklenmiş androjen yüzler… İşte, 1970-1975 arası önce İngiltere’de, sonra da ABD’ye ve dünyanın her yerine sıçrayan glam-rock’ın görsel özeti!

T.Rex’in solisti Marc Bolan’ın 1971 yılında BBC’de katıldığı bir programda başlattığı bu müzikal (ve teatral) akım, bir uçta David Bowie, Sweet, Slade, Mott The Hoople, Roxy Music, diğer uçta ise Queen, Elton John, Kiss, Rod Stewart’a uzanan bir yelpazede yer alan sanatçılarla 5-6 yıllık bir süreye damgasını vuran glam-rock, Amerika’da ise Iggy Pop, New York Dolls, Alice Cooper, Lou Reed ile rock ve popüler müzik gündemini meşgul etti.

Glam sanatçıları görüntü olarak birbirini andırmakla birlikte, yaptıkları işlerin kökenlerine baktığımızda, kiminin sabun köpüğü pop müziklerinden, kiminin bilim-kurgudan, kimilerinin ise rock’n roll ve kabareden etkilendiklerini görürüz. Yani aslında bir alt-tür olmaktan çok bir duruş, davranış biçimidir glam-rock.

Kişisel nedenlerle bu türü benimseyen ve glam-rock sayesinde dünya çapında çok önemli noktalara gelenler de oldu. Örneğin David Bowie... 1972’de yarattığı Ziggy Stardust karakteriyle, şahsi sıkıntılarını, düşüncelerini ve müzikal beklentilerini şarkılarına aktaran Bowie, ününe ün katıp, ardı ardına yayınladığı albümler ve çıktığı konser turneleriyle rock müzik tarihinde bir süper-star haline geldi.

Glam-rock, punk-rock, glam-metal ve (hatta) gothic metal’e kadar uzanan bir çeşitliliğe de esin kaynağı oldu. Başlarda cinsiyet kavramını sorgulayan, 60’ların progresif albümlerini reddeden ve daha dekadan bir çizgi izleyen, ilerleyen zamanlarda kendileri de karmaşık albümlere imza atan sanatçılarıyla glam-rock tam da kendine yakışan bir yol izledi.

Bu akşam, sahnelere getirdiği teatral ve müzikal çeşitlilikle rock müzik tarihinin renkli dönemleri arasında yer alan glam-rock’ı hatırlıyor, en önemli müzisyenlerinden bazılarını selamlıyoruz.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
T.Rex Cosmic Dancer Electric Warrior, 1971 4:27
David Bowie Ziggy Rise & Fall of Ziggy Stardust, 1972 3:14
Roxy Music Mother of Pearl Stranded, 1973 6:53
Slade Far Far Away Slade in Flame, 1974 3:35
Queen In The Lap Of The Gods... Revisited Sheer Heart Attack, 1974 3:47
Lou Reed Hangin' 'Round Transformer, 1971 3:33
Mott The Hoople Roll Away The Stone The Hoople, 1974 3:09
Alice Cooper Blue Turk School's Out, 1972 5:34
KISS Only You Elder (OST), 1981 4:17