Gitaresk: New Wave of British Heavy Metal

-
Aa
+
a
a
a

Aşağı yukarı 70’lerin sonunda İngiltere’de ortaya çıkan yeni dalga heavy metal, kısa ömürlü grupları ile bilinen bir akım. Bu gece, heavy metal’in kendisine çeki-düzen vermesine önayak olan bu ilginç dönemden parçalar dinleyeceğiz.

Aşağı yukarı 70’lerin sonunda İngiltere’de ortaya çıkan yeni dalga heavy metal, kısa ömürlü grupları ile bilinen bir akım. O sıralarda, 60’larda piyasaya çıkan ve müthiş müzikleri ile ortalığı sallayan Black Sabbath, Deep Purple ve Judas Priest gibi büyük grupların müzikleri eleştirmenlerce yerden yere vurulmakta, isyankar ve hızlı punk müzik, heavy metal dahil tüm türlerin içine sızmaktadır. Geri planda ise, İşçi Partisi yönetiminde yokuş aşağı yuvarlanmış ekonomi, yeni başa gelen muhafazakar Thatcher hükümetinin demir yumruğu altına girmiştir. Kemer sıkma politikaları ile işsizlik, umutsuzluk almış başını gitmektedir. 

İşte bu sıralarda onlarca yeni grup, müzik yaparak kaderlerini değiştirmeye, yıldız olma şansını aramaya başladı. O dönemde çıkan single’ların haddi hesabı olmadığı söylenir. Pek azı albüm yapan, daha da azı sürekli olabilen bu gruplar, punk’ın kısa, hızlı, yıkıcı parçalarına benzer metal müzikler yaptılar. Kendilerine bu müziği çağrıştıran sert, bazen grotesk, ama şimdi dönüp baktığımızda son derece naif olduklarını düşündüğümüz isimler verdiler; Avenger, Demon, Hell, Blitzkrieg, Savage gibi. 

Bu gece, heavy metal’in kendisine çeki-düzen vermesine önayak olan bu ilginç dönemden parçalar dinleyeceğiz.
 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Diamond Head Lightning to the Nations Lightning to the Nations, 1979 4:15
Iron Maiden Killers Killers, 1981 5:02
Saxon Still Fit to Boogie Saxon, 1979 2:54
Saxon Frozen Rainbow Saxon, 1979 2:28
Girlschool Race with the Devil Demolition, 1980 2:52
Judas Priest Electric Eye Screaming for Vengeance, 1982 3:39
Samson Riding with the Angels Shock Tactics, 1981 3:43
Motörhead Rock It Another Perfect Day, 1983 3:53
Diamond Head Am I Evil? Lightning to the Nations, 1979 7:21