Üniversitelerde sinema gündemi

-
Aa
+
a
a
a

Özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül’de bu ay üniversitelere kulak veriyoruz. Üniversitelerin sinema gündemini, sinema kulüplerinin sansüre karşı verdiği mücadeleyi, Sineküb’ün kuruluşunu ve kayyım rektör gelişmelerini Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Atman Aksın ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Nazlıcan Doğan’la konuştuk. 
 

Fasikül: Üniversitelerde Sinema Gündemi
 

Fasikül: Üniversitelerde Sinema Gündemi

podcast servisi: iTunes / RSS

Son dönemde Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan kayyım rektör protestolarıyla gündem yaratan üniversiteler, her daim özgür sinemanın da önemli bir parçası. Her ayın son çarşambası, Açık Dergi’de özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül’de bu ayın programını üniversitelerin sinema gündemine ayırıyoruz. 

Türkiye’deki üniversiteler bünyesinde faaliyet gösteren sinema kulüpleri, ülkenin neredeyse her şehrinde benzer rektörlük engellemeleriyle ve sansürle mücade etmek durumunda kalıyor. Bu uygulamalara karşı birlikte hareket edebilmek ve ülke genelinde bir dayanışma ağı oluşturmak amacıyla kurulan Sinema Kulüpleri Birliği (Sineküb) üretilen mücadele yollarının önemli bir örneği olma özelliğine sahip. Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü’nden Atman Aksın’a Sineküb’ün kurulma serüvenini ve üniversitelerin sinema gündemini sorduk. 

Atanan yeni kayyım rektöre karşı verilen direnişiyle gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi ise aynı zamanda Türkiye’de faaliyet gösteren önemli sinema kulüplerinden birisine, Bü(s)k’e ev sahipliği yapıyor. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden ve Bü(s)k yönetim kurulundan Nazlıcan Doğan’a üniversitede yaşananları, kayyım protestolarında kulübün aldığı tavrı ve geleceğe dair düşüncelerini sorduk. 

Ekrem Buğra Büte ve Fırat Yücel’in hazırlayıp sunduğu Fasikül, her ayın son çarşambası Açık Radyo’da yayınlanıyor.