Sinematek’in Geri Dönüşü

-
Aa
+
a
a
a

Türkiye’de bir süredir geri dönüşü merakla beklenen Sinematek sonunda açıldı. Fasikül’ün yeni programında kurumun Sanat Yönetmeni Emin Alper’le Sinematek’i konuştuk. 
 

Fritz Land'dan 1927 yapımı Metropolis de Alman Dışavurumcu Sineması programında
Emin Alper'le Sinematek üzerine söyleşi
 

Emin Alper'le Sinematek üzerine söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

Sinematek, Türkiye’de özellikle belli kuşakların sinemayla ilişkilenmesinde oldukça önemli nitelikler taşıyan, köklü bir geleneğin temsilcisi. Uzun yıllar boyunca Türkiyeli sinemaseverleri sanat sinemasıyla bir araya getiren ve 12 Eylül’de kapatılmasının ardından seyirciden uzak kalan Sinematek yakın zamanda Kadıköy Belediyesi’nin girişimleriyle canlandırılmaya başlamıştı. Farklı mekânlarda düzenlenen gösterim programlarının ardından Sinematek, Kadıköy’deki yeni binasına kavuştu ve Kasım ayı itibariyle faaliyetlerine başladı. 

Sinematek faaliyetlerine çeşitli ek gösterim ve etkinliklerin yanı sıra Alman Dışavurumculuğu üzerine odaklanan bir program ve Metin Erksan sinemasından bir seçkiyle başladı. Kurumun zaman içerisinde sinema tarihinde iz bırakmış klasiklerin yanı sıra güncel örneklere de yer veren zengin bir programa sahip olması bekleniyor. Ayrıca kütüphanesi, çalışma alanları ve gösterim salonuyla sinema sektörü için bir buluşma noktası olma ihtimali de söz konusu. Son olarak Türkiye’ye gelen Afganistanlı yönetmen Sahraa Karimi’nin Sinematek’te ağırlanması da bunun önemli bir uygulaması oldu. 

Fasikül’ün yeni bölümünde Sinematek’in sanat yönetmenliğini üstlenen Emin Alper’i konuk ediyoruz ve güncel programlardan kurumun geleceğine, sinema sektörüne sunduğu imkânlara uzanıyoruz. 

Ekrem Buğra Büte, Fırat Yücel ve Senem Aytaç tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Açık Dergi'de. 

Sinematek’le ilgili detaylı bilgi ve güncel gösterim takvimi için: http://sinematek.kadikoy.bel.tr/