Sinemanın Gezi Davası

-
Aa
+
a
a
a

Gezi Davası’nda mahkeme kararı açıklandı. Aralarında sinemacıların da bulunduğu birçok isim hapis cezaları alırken Fasikül’ün bu son bölümünde Gezi Davası’na sinemacıların gözünden bakıyoruz. 

Çiğdem Mater gülümserken
Sinemanın Gezi Davası
 

Sinemanın Gezi Davası

podcast servisi: iTunes / RSS

2019 yılından bu yana süren ve farklı süreçlerden geçen Gezi Direnişi Davası’nda mahkeme, kararını açıkladı. Davanın tek tutuklu sanığı, beş yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala ağırlaştırılmış müebbet cezası alırken aralarında Çiğdem Mater ve Mine Özerden gibi sinemacıların da bulunduğu diğer ‘sanık’lar 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklandı. Kararın yarattığı şok etkisiyle birlikte Gezi deneyimi de yeniden gündeme gelmişken Fasikül’ün 34. bölümünde mahkemeden çıkan bu kararı, sinema sektörünün konumu, kayıt almanın ve belgesel çekmenin günümüz politik atmosferindeki anlamı ve ceza alan sinemacı dostlarımız üzerinden konuştuk. 

Davada ceza alan isimlerden sinemacı, yapımcı Çiğdem Mater bağımsız sinemanın önemli figürlerinden birisi. Mater’in Gezi Direnişi’yle ilgili bir belgesel yapma fikri iddianamede suç unsuru sayılmıştı. Çoğunluk (2010), Sivas (2014) ve Toz Bezi (2015) gibi pek çok filmin yapımcıları arasında yer alan Çiğdem Mater, karar duruşması için yurtdışından Türkiye’ye gelmişti. 18 yıl hapis cezası almasının ardından “kaçma şüphesi olduğu” gerekçesiyle tutuklandı. Yönettiği kısa film ve belgesellerle tanınan Mine Özerden de dava kapsamında hapis cezasına çarptırılan sinemacılardan birisi. Can Atalay ve Mücella Yapıcı gibi isimler de parçası oldukları pek çok hak mücadelesinin yanı sıra Emek Sineması’nın sinema olarak varlığını sürdürmesi yolundaki kitlesel mücadeleye destekleriyle de tanınıyor.

Ocak 2020’den beri Açık Dergi bünyesinde, Açık Radyo’da yayınlanan Fasikül, bu bölümle birlikte yayınına bir süre ara veriyor. Gezi Direnişi’nin yeniden gündeme geldiği, dayanışma noktalarımızı tekrar düşünmeye fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde radyomuzu dayanışmayla selamlıyor, en yakın zamanda görüşmek üzere diyoruz. 

Senem Aytaç, Ekrem Buğra Büte ve Fırat Yücel tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Açık Dergi bünyesinde Açık Radyo’da yayınlandı.