Sinemada Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği

Fasikül
-
Aa
+
a
a
a

Aylık özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül'de bu ay Senem Aytaç’la birlikte Efecan Şenolsun’un yargılandığı davanın dördüncü duruşmasını, Malatya Film Festivali’nin iptalini ve pandemi önlemleri çerçevesinde sinema salonlarının yeniden kapatılmasını konuşuyoruz. 

Elit İşcan davası.
Fasikül: Sinemada Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği
 

Fasikül: Sinemada Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği

podcast servisi: iTunes / RSS

Yaşamayanlar (2018) dizisindeki rol arkadaşı Elit İşcan’a cinsel saldırıda bulunan Efecan Şenolsun’un yargılandığı davanın dördüncü duruşması 12 Kasım tarihinde görüldü. Üç buçuk saat süren duruşma sonrasında medyada çıkan haberlerin ardından oyuncu Elit İşcan Instagram hesabından bir açıklama yayınlamış ve süreci özetlemişti. Uzun süredir devam eden davanın detaylarını ve Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda taşıdığı önemi Senem Aytaç’la birlikte değerlendirdik.
 
Bu ay 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yayınlanan Fasikül’de cinsiyet eşitsizliğinin Türkiye’deki bir başka görüntüsüne ise 10. Malatya Film Festivali’nin iptali haberiyle değindik. Şubat ayında gerçekleştirilmesi planlanan Berlin Film Festivali’nin oyuncu ödüllerindeki cinsiyet ayrımını kaldıracağını açıklamasından ilhamla benzer bir karar alan festival yönetiminin yayınladığı basın bültenindeki ‘cinsiyetsiz’ ifadesi belediye yetkililerinin tepkisini çekmiş ve yaşanan sürecin sonunda festival iptal edilmişti. 
 
Bu gelişmelerin yanı sıra pandemi koşullarının sinema sektörü üzerindeki etkilerini ve yenilenen Altyazı Fasikül’ü de konuştuğumuz programımız Açık Radyo’da yayında. 
 
Fasikül, her ayın son çarşambasında 95.0 Açık Radyo’da yayınlanıyor. 

Programda bahsi geçen, Elit İşcan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu’yla Fasikül'de gerçekleştirdiğimiz söyleşi için buraya, Malatya Film Festivali’nin iptaliyle ilgili gelişmelerin detayları için ise buraya tıklayabilirsiniz.